Založení nového trávníku

Nejdříve je třeba si rozmyslet, kalé budeme realizovat trávníky, zda nízké zahradní trávníky, kvetoucí či luční. Zakládání i údržba je celkem snadné, při dodržení pár základních zásad uváděných níže. Na založení trávníků není třeba zvláštní zemina či substrát. Jde hlavně o dobré terénní úpravy na zahradě či pozemku. Při dobrém zpracování půdy a následné péči bude výsledek velmi dobrý.

Založení trávníku

Založit trávník můžeme výsevem nebo položením travního koberce. Trávník roste dobře spolu s nejrůznějšími bylinami a vždy je důležité zasít správnou travní směs. Můžete zvolit druhy sytě zelených trávníků, bez plevele, nebo přírodní kvetoucí louky. Výběr závisí na vašem přání, budoucí funkci trávníku a charakteru zahrady. Je nutné si nejprve uvědomit, k jakému účelu má trávník sloužit. Založení trávníku výsevem je nejčastěji používaný způsob.

Založení trávníku výsevem

Jde o nejlevnější způsob, který je při správném postupu přípravy půdy, závlaze i válcování velmi efektivní. Nesejte a nepokládejme trávník na substrát, který není smíchaný s podkladem. Špatně koření a je náchylný k chorobám i vysychání. Pokud zasejete trávník do chudší půdy a budete postupně dodávat živiny, bude muset hlouběji zakořenit a kořeny jsou mnohem delší a silnější. Trávník bude odolnější k zátěži, vysychání i chorobám. Půdu pod trávník zpracujte do stejné hloubky po celé ploše a po výsevu dobře zaválcujte, aby dobře semena klíčila. Hladké válce používejte jen na větrném stanovišti, jinak nepůjde k semenům voda.

Pokládka travních koberců

Jde o finančně náročnější variantu, ale s okamžitým efektem. Za 2 až 3 týdny můžete trávník plně využívat. To už se zapojí kořenový systém. Při vrstvení různých půd dochází také ke zhoršené vsákavosti a vzlínání vody. Na stávající půdu dovezete substrát, který ale musíte promíchat s původní zeminou. Jinak budete neustále bojovat s nedostatkem živin, vody, chorob a plísní. Trávník bude světlý, nízký, zaplevelený a nesnese zatížení. Při správném založení a pravidelné údržbě se pak trávník pouze seká, zalévá a hnojí. Nemusíte jej stříkat, chemicky ošetřovat proti mechu a neustále hnojit. U více zatížených trávníků provádějte pravidelně sekání, ale i provzdušnění a vertikální řez na jaře a na podzim. Vertikutace neboli provzdušnění trávníku odstraní zetlelých zbytků trávy, provzdušní vrchní část půdy, umožní lepší vsákavost vody a trávník regeneruje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.