Základem výpočtu spotřeby elektřiny do budoucna nebude spotřeba, ale rezervovaný příkon jističe, tedy velikost jističe.
České domácnosti mají jističe naddimenzovány někdy až dvojnásobně. Pro energetiky to znamená, že musí mít připravenu energii na dvojnásobek toho, co ve skutečnosti domácnosti spotřebují. ERÚ chce posílit v tarifech pevnou složku za velikost jističe, na úkor skutečné spotřeby elektřiny.
Typ: Jak opravit kapající kohoutek
Jistič a spotřeba
Jistič zabrání jeho přetížení při velkém odběru proudu. Hodnota v ampérech musí být v rovnováze. Ne vysoká, aby nedocházelo k plýtvání elektrické energie, ani nízká, aby nedocházelo k přetížení. Čím je jeho hodnota vyšší, tím více elektrických spotřebičů s větší spotřebou lze současně používat. Čím je větší jistič, tím je vyšší rezervovaný příkon energie a větší cena. Příkon jističe je v kilovoltampérech – kVA nebo kilowatech – kW. Označení je ve jmenovitém proudu, který jistič udrží, aniž by se rozpojil. Jističe jsou v různých velikostech, 1 x 15 A až 3 x 40 A.
Velikost jističe
Elektrikář dokáže zvážit všechna zapojená zařízení v síti a navrhnout správnou velikost jističů. Záleží na tom, co vše je zapojeno v síti. Některé spotřebiče jsou velcí odběratelé energie, ale nepoužívají se dlouhodobě. Třeba fén nebo rychlovarná konvice. Jiné mají dlouhodobou velkou energetickou spotřebu, jako indukční deska. Menší a trvalou spotřebu mají stand-by módy nebo lednice.
Výpočet
Celkový součet příkonů všech spotřebičů v domácnosti / (fázové napětí x hodnota rozvodu)
Do čitatele dosaďte součet příkonů elektrospotřebičů v domácnosti. Vše najdete na výrobním štítku či návodu. Výslednou hodnotu ve wattech dosaďte do rovnice.
Ve jmenovateli je fázové napětí, u nás je to dáno normou 230 V. Hodnotu rozvodu tvoří klasické jednofázové napětí, kde doplníte x 1, nebo třífázové napětí x 3. Když je součet příkonů 8 000 W na jedné fázi, vyjde vám výsledek 34,78 a potřebujete jistič 1 x 35 A. Pokud rozložíte zatížení na 3 fáze, dostanete výsledek 11,59 a jistič 3 x 15 A. Podle ceníku ČEZ zaplatí každý měsíc zákazník v tarifu D01d 8 Kč, s třífázovým jističem 10 Kč bez DPH.
Co se vyplatí
Částka se bude zvyšovat. Je třeba přemýšlet, jaká verze se vyplatí. První verze má malou rezervu a více spotřebičů může jistič vyhodit. Druhá verze je dražší, ale bezpečnější, s větší rezervou a s možností připojení spotřebičů na 3 fáze. Kalkulačky jsou na stránkách Energetického regulačního úřadu. Podle vyúčtování napíšete všechny hodnoty jističů, spotřeby a zjistíte, jestli podle nových tarifů budete platit více nebo vám stačí menší jističe. Podle odhadů se ale zdá, že budeme platit ročně více, s jakýmkoliv jističem.