Vyplatí se elektrický přímotop?

Elektrické přímotopy vás rychle zahřejí a určitě vás finančně nezruinují. Vytápění elektrickými přímotopy je velmi příjemným způsobem, jak se můžete rychle zahřát v mrazivých dnech. Protože je doba zrychlená, našim největším přáním je, zahřát se co nejdříve. K okamžitému a příležitostnému vytápění existují elektrické přímotopy, které lze využít právě ve chvílích, než se důkladně ohřeje těleso ústředního vytápění nebo naše kamna. K dispozici jsou teplovzdušné ventilátory, tepelné konvektory nebo zářiče halogenové nebo infračervené a alternativou jsou i olejové radiátory.

Pro rychlé zahřátí slouží horkovzdušný ventilátor

Pro vytopení uzavřené místnosti bytu zvolte teplovzdušný nebo horkovzdušný ventilátor. Všechna elektrická energie je přiváděna do ventilátoru a přeměňována v odporových článcích na teplo a to je pak ventilátorem vyháněno do prostoru. Vzduch v místnosti se ohřeje velmi rychle. Je vhodný do čistých prostor, neboť v prostoru dochází k zvíření prachových částic. Ventilátor lze použít i na bodové zahřátí a nasměrovat třeba na studené nohy. Zařízení nemá žádnou tepelnou setrvačnost, jakmile jej vypnete, přestane topit. Cena horkovzdušných ventilátorů se pohybuje v rozmezí 400 až 1 700 korun. Jsou ale i tělesa s cenou přes 3 000 korun. Cena narůstá s vyšším výkonem, značkou a designem. Jsou většinou přenosné, některé lze i zavěsit a lze je umístit kdekoli v bytě.

Do menších místností tepelný konvektor

Tepelný konvektor nasává studený vzduch do spodní části zařízení, uvnitř je ohříván a zpět se do místnosti vrací horní částí ohřátý. Jsou vhodné pro vytápění menších místností jako klasický radiátor, mají jednoduchou regulaci a vytápění jednotlivých obytných částí domu se dá snadno přizpůsobit požadavkům. Pro zrychlení cirkulace teplého vzduchu lze zvolit konvektor s ventilátorem. Teplý vzduch vycházející z konvektoru zajišťuje pohyb vzduchu po místnosti a postupně předává teplo na ostatní předměty. Klasické konvektory jsou v podobě stojacích zařízení nebo v závěsném provedení. Běžná cena konvektorů se pohybuje od 700 do 2 000 korun. Opět platí, že najdete i dražší kousky.

Rychlé teplo rychle bez víření vzduchu dodají zářiče

Halogenové a infračervené zářiče jsou velmi lehké, skladné a jednoduše přenosné. Ohřívají nejprve předměty a lidi v dané místnosti a od nich se do prostoru odráží teplo. Nevíří po místnosti vzduch a prach jako ventilátory. Ohřívají pouze místo, kam je namířena parabola. Hodí se pro chvilkové vyhřátí koupelen a izolovaných místností. Cena se pohybuje mezi 400 až 2 000 korunami.

Delší setrvačnost má olejový radiátor

Jiný typ přímotopu je olejový radiátor. Vypadá jako klasický radiátor a má podobnou hřejivost. Na rozdíl od něj je pojízdný. Největší výhodou olejového radiátoru oproti ostatním typům těchto přímotopů je, že má velkou tepelnou setrvačnost. Na jeho úplné rozehřátí je třeba sice nějakou dobu počkat, pak ale příjemně hřeje dlouhou dobu po vypnutí. Tělesa jsou naplněna olejem, který je v nich ohříván pomocí elektrického proudu. Jsou téměř bezúdržbové a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je větší spotřeba energie. Cena se pohybuje mezi 1 000 až 2 500 korunami.

Spotřeba elektřiny a platba za teplo

Důležitým kritériem přímotopů je dostatečný výkon. Je třeba počítat 35 až 40 W na m³ obestavěného prostoru. Záleží na velikosti domu a izolačních vlastnostech stavby. Většina přímotopů má maximální výkon 1 000 až 2 000 W a na termostatu je výkon nastavitelný do 3 možných poloh. Pokud se pro vytápění domácnosti pomocí přímotopů rozhodnete, počítejte s náklady na celoroční vytápění rodinného domu na 30 000 až 50 000 korun. Kdo topí elektřinou anebo má plynový kotel je nyní možná překvapen, že to není nijak závratná suma. U přímotopů dbejte jako u všech horkých těles na bezpečnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.