Pokud vám nechutná beztvará hmota ze supermarketů, která asi v životě neviděla slunce, je nejvyšší čas vypěstovat si vlastní plody. Sladká chuť a vůně domácích rajčat, mimochodem jedné z nejzdravějších plodů, skvěle chutná jen když zraje na slunci. Vitamin C u plodů vyzrálých na slunci dosahuje až 300 mg na 1 kg. Dále je to provitamin A, vitamin PP, E, B6 a B12.
Jak pěstovat rajčata
Rajče patří mezi teplomilné rostliny a má rádo slunné polohy na záhřevných hlinitopísčitých půdách. Nevysazujete je na záhon po lilkovitých rostlinách, jako brambory, papriky, lilek a po rajčatech. Milují hnojení statkovými hnojivy, proto je řadíme do 1. tratě. Důležitý je obsah fosforu a vápníku v půdě. Dusíkaté hnojení dělte na 2 části. První při základním hnojení na jaře a druhé v počátku tvorby prvních plodů o velikosti 2 cm. Velikost plodů pak příznivě ovlivní zásoba draslíku v půdě.
Tip: Jak pěstovat rozmarýn v květináči
Výsadba sazenic
Výsadbu do volné půdy provádíme, až odezní jarní mrazíky, tedy asi v druhé polovině května. Rostliny nesázejte moc hluboko, kořenový bal nedávejte hlouběji než 10 cm, zem je ještě nevyhřátá. Rostlinu sázejte šikmo a zeminou zahrňte ještě 10 až 15 cm lodyhy, kde se vytvoří další kořenový systém umožňující lepší příjem živin a vody. V průběhu vegetace pravidelně vyštipujeme rostlinám boční výhony a hlavní výhon vyvazujeme k opěrné konstrukci.
Pěstování rajčat v pytlích
Pěstování v plastových pytlích je možné tam, kde není záhon, nebo chceme dosáhnout ranější sklizně. Vhodné jsou silné pytle s ustřihnutým rohem, kdy může odtékat přebytečná voda. Do pytle dejte kvalitní substrát, rostliny zasaďte jako u venkovní výsadby a pak vyvažte k opěrnému kůlu. Při tomto způsobu pěstování se z půdy často rychle odčerpá vápník a plody mají suché hnědé skvrny proti stopce, tzv. suchá skvrnitost z nedostatku vápníku. Během vegetace rostliny přihnojujte vápenatými hnojivy.
Balkónová a cherry rajčata
Mohou to být rajčata keříčková a převislá, která není nutné vyvazovat ani vyštipovat. Pěstovat v květináčích a truhlících lze na balkonech a okenních parapetech. Daří se tak drobnoplodým odrůdám typu cherry s nízkým vzrůstem. Pak je možné pěstování převislých odrůd, kterým se tak dobře daří. Při výsadbě vysypte dno nádoby drenážní vrstvou pro odvod přebytečné vody a provzdušnění kořenového balu. Pěstování v plastových záhonech využijete na dvorky, terasy a balkony. Zde pěstujeme kvůli malé vrstvě zeminy keříčkové odrůdy velkoplodé i cherry rajčata.
Rajčata pěstovaná ve fóliovníku, skleníku či na záhoně
Pěstování ve skleníku či fóliovníku zaručí ranější sklizeň a lze sem rajčata vysadit dříve. Rostliny budou v dobré kondici, protože jim nebude pršet na listy. Výkyvy teplot a deště jsou příčinou vzniku plísně bramborové. Při pěstování ve skleníku je třeba pravidelně větrat, zajistit přístup hmyzu pro opylování květů. Je třeba také rajčata zásadně zalévat ke kořenům a nesmáčet listy. Proti plevelům pěstujte rajčata na černé netkané textilii. Na klasickém záhonu můžeme díky vysoké vrstvě zeminy a vyvázání rostlin pěstovat klasické tyčkové odrůdy. Šířka záhonu má být asi 1,5 m, ať lze rostliny ošetřovat ze všech stran. Výška záhonu je ideálně 80 až 100 cm.