Nezbytnou součástí péče o radiátory a topný systém je pravidelné odvzdušňování radiátorů. Odvzdušnění topení provádíme před začátkem topné sezóny, kdy se do topného systému napouští voda. Při napouštění vody do trubek a do radiátorů dorazí nejen voda, ale současně i vzduch. Vzduchové bubliny v topném systému mají vliv na kvalitu topení. Jinými slovy, zavzdušněné radiátory pak nedostatečně hřejí.
Jak topný systém odvzdušnit
Zavzdušnění radiátorů a topného systému poznáme podle toho, že netopí, ani když jej pustíme na plný výkon. Část radiátorů je teplá a část studená. Zevnitř topení se často ozývá šplouchání a žbluňkání. K odvzdušnění topného systému použijeme ventily umístěné na radiátorech. Než je uvolníme, dáme pod ně nádobu na vodu. Bude se vám hodit i savý hadr po ruce. Z odvzdušňovacího ventilu se nejprve bude uvolňovat vzduch a bude vycházet syčení. Postupem času pak se vzduchem začne i vyprskávat voda. Nakonec už bude z radiátoru vytékat jen voda. Je třeba vyzkoušet, zda je při odvzdušňování potřeba nechat vypnutý nebo zapnutý termoventil a zkusit obě varianty.
Odvzdušňování topení v rodinném a bytovém domě
V rodinném domě začneme s odvzdušňováním topení nejprve v nejníže položených radiátorech a až nakonec odvzdušňujeme nejvýše položené pokoje a radiátory. V bytovém domě se naopak provádí odvzdušnění topného systému jen v nejvýše položených patrech. Vždy se na začátku topné sezóny doporučuje, aby nejprve pustili naplno všechny termoventily všichni zdejší nájemníci a majitelé všech umístěných bytů v dané budově.
Co udělat po odvzdušnění radiátorů
Po odvzdušnění otopného systému a všech radiátorů je ještě třeba celý proces opakovat. Musíte také znova dopustit do radiátorů vždy vodu. Pokud se situace nezlepší, případně odvzdušnění opakujte vícekrát. Není totiž nijak vyloučeno, že se po vypuštění určitého množství vody z otopného systému situace zlepší. Tlak vody musí dosahovat předepsaných hodnot, aby vytápění všech prostor mohlo být skutečně účinné a vysoce efektivní.
Když odvzdušnění radiátorů nezabere
Pokud se vám ani po všech marných pokusech o odvzdušnění radiátorů a opakovaných pokusech o dopuštění vody nepodaří váš topný systém zprovoznit, bude potřeba přivolat na pomoc odborníky. Jakmile váš topný systém zkontrolují a seřídí do funkčního a požadovaného stavu, určitě se situace zlepší. V případě potřeby vám navrhnou rozsáhlejší úpravy. Špatně topící topným systém může mít příčinu v dosluhujícím kotli, velkém objemu vody ohřívaném ve starém trubním vedení i radiátorech a mnoho dalších příčin, jako je třeba mokré dřevo.