Verbena – Sporýš, jak na pěstování a množení?

verbena

Verbena neboli sporýš miluje slunce a na vašem balkonu bohatě pokvete v mnoha barvách od počátku léta až do října. Jak verbeny pěstovat a množit? Podívejme se na to.

Jemně růžová, červená a jinak barevná verbena kvete na delších stoncích, příjemně voní a dlouho vydrží i ve váze. Dá se kombinovat s jinými balkonovkami. Pokud je vysadíte do truhlíku s převislou zelení, musíte zeleň zaštipovat, aby ji nezahlušila. Verbena bonariensis dorůstá i do metrové výšky a tvoří řídce olistěný keřík. Květenství s pevnými stonky lze po odkvětu usušit. Rostliny tvoří na zaštípnutém výhonu 2 a více postranních výhonů. Rostlinám neublíží ani podzimní přízemní mrazíky.

Jak pěstovat verbenu

Verbena miluje slunce, netrpí úpalem a potřebuje dostatek vláhy. Je vhodné ji vysazovat do samozavlažovacích nádob s knoty a vodu doplňovat každé 3 dny. Už 2 týdny po výsadbě začněte s 1 x týdně hnojit Kristalonem na květ, nebo jiným tekutým či krystalickým hnojivem pro balkonové rostliny. Po výsadbě zaštípněte polovinu výhonů pro rozvětvení a to můžete udělat i opakovaně. Bohatě se rozvětví i pokvetou. Odkvetlá květenství nemusíte odstraňovat. Bohaté olistění překryje odkvetlé okolíky.

Ochrana před škůdci

Na spodních částech lístky někdy hnědnou, zasychají a stonky se vyholují. Postřik na padlí použijte preventivně. Při výsadbě ošetřete půdu přípravkem Previcur 607SL v dávce 25 ml na 10 l vody v zálivce. Podpoříte zakořenění a účinek je dlouhodobý. Pak zvolte postřik v rozprašovači PadlíStop s účinným fungicidem Topsinem likvidujícím plísně a listovou skvrnitost.

Jak na přezimovat Verbenu

Verbena se pěstuje spíše jako jednoletá rostlina. Verbeny zkrácené o polovinu můžete dát na světlé místo s teplotou kolem 10 ˚C. Udržujte je mírně vlhké. Před jarem je seřízněte na 5 cm a zvyšte teplotu na 15 ˚C. Při pravidelné zálivce a hnojení obrazí a rozkošatí do doby výsadby do truhlíků.

Jak je množit

Zaštípnuté výhony ve formě 15 cm řízků zakoření ve vodě. Nechte jim 6 až 8 listů a spodní odstraňte. Pak je zapíchejte do směsi perlitu, písku a rašeliny ať zakoření. Můžete je množit i hřížením. Střed výhonů zahrňte zeminou na 8 týdnů. Pak oddělte výhon i s kořínky, zkraťte o polovinu a zasaďte. Ze semene vysévejte brzy zjara nebo koncem léta. Potřebují dostatek spodního tepla pro klíčení. Semenáčky nesmí přeschnout ani uhnít a potřebují teplotu aspoň 20 ˚C. Po přepíchání je za 3 týdny začněte hnojit, aby jim nezdřevnatěly výhony, které už by vám nekvetly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.