Nepříjemná událost, která občas potká každou domácnost. I v případě, kdy se vám mísa naplní vodou a obsahem, nemusíte vždy hned volat instalatéra.
Přípravy chemické a přírodní fungují ne vždy
- Čím více vody k ucpávce odstraníte, tím lépe, aby chemická reakce fungovala. Vodu není snadné odstranit.
- Přípravky si poradí jen s částečně průchozím odpadem.
Tekuté mýdlo
Může fungovat, jestli je ucpávka ještě v prostoru záchodu.
První záchranou může být tekuté mýdlo, které nalijete kolem ucpaného místa. Pokud voda neodtéká, zkuste udělat mýdlovou vodu. Kluzké prostředí pod tlakem vody někdy překážku uvolní. Jinak je třeba zkusit mechanický tlak třeba kartáčem na čištění toalety.
Tip: Pomůže nátěr proti plísni?
Domácí ekologický čistič odpadu
Budete potřebovat litr a půl vody, kterou nejprve přivedete do varu a necháte ji pár minut odstát. Vařící voda by mohla poškodit keramickou mísu. Na ucpaný odtok WC bez vody nasypte hrnek sody bikarbony a k tomu přidáte dva hrnky octa. Směs zalijete horkou vodou a pak ji necháte působit přes noc. Pokud to nezabere, zvolte mechanické řešení pro zprůchodnění ucpaného odpadu. Chemická reakce bude fungovat pouze v případě, že odstraníte (vypumpujete) vodu směřující k ucpávce.
Enzymatické produkty na ucpaný záchod
Pokud se hladina nesníží, je třeba ji odčerpat z mísy. Chemický krtek na čištění WC je enzymatický čistič. Půlkilové balení vám rozloží všechen biologický odpad kromě textilií, kam patří i vlhčené ubrousky nebo hračky, které tam občas hodí naše děti.
Hydroxid sodný
Kilogram tohoto prostředku je cenově dostupný. Hydroxid sodný je vysoce toxický, takže buďte ostražití při manipulaci. Můžete totiž přijít o čich i oči. Důkladně pootvírejte všechna okna, vezměte si raději staré oblečení, ochranu na oči, na ústa i na nos v podobě vlhčeného plátna. Nasypte trochu louhu nebo perliček do mísy a zalijte horkou vodou. Pokud směs nezačne prskat, je to v pořádku. Vždy postupujte podle návodu na balení, žíravina rozpustí prakticky vše.
Existuje i šetrnější, byť méně efektivní, varianta. Začít můžete méně agresivním SAVEM, pro jehož aplikaci si vystačíte s gumovými rukavicemi.
Mechanické čištění: zvon na WC, kanalizační pružina či drátěné ramínko
Zvon vytvoří podtlak, předmět ucpání posune, průchod uvolní a odpad přejde do širokého potrubí. Nikdy nesplachujte opakovaně, jinak může obsah vyšplíchnout mimo mísu. Pokud zvon nevyvine dostatečný podtlak, omotejte kolem starý hadr.
Jak účinný je záchodový zvon? Čištění odpadu záchodovým zvonem je vhodné především v situacích, kdy došlo k ucpání WC toaletním papírem. Je-li však příčinou ucpání pevný předmět hlouběji v odpadu ve zdi, nemusí se jednat o nejúčinnější metodu.
Kanalizační pružina neboli mechanický krtek na WC je k dispozici v potřebách pro domácnost a dílnu v různých délkách a průměrech. Dosáhne až do 5 m a pročistí ústí i hlouběji ucpané odpadové potrubí. Lze použít i drátěné ramínko v podobě kovového drátěného věšáku, který rozmotáte. Pevný drát je dost ohebný a dostanete se i hlouběji do potrubí.
Jak účinná je kanalizační pružina? Účinnost metody závisí na vzdálenosti ucpávky, resp. počtu potrubních kolen v cestě, a dále na typu ucpávky, kdy zanesený tuk či vodní kámen nejsou odstraněny kompletně (instalatérské péro odpad spíše jen prošťouchne).
Vodní kámen a houževnaté ucpávky jen profesionálním čištěním
Uvádíme zde část ceníku, za kolik vám ucpaný záchod vyčistí instalatér v Praze:
- fixní částku za dopravu k vám 500 Kč
- hodinovou sazbu instalatéra 650 Kč
- použití motorové frézy (cena za 1 metr čištění stojí 150 – 200 Kč)
- volitelné příplatky dle toho, jak na čištění spěcháte
- kompletní ceník čištění zde
Profesionál si poradí se všemi ucpávkami (vodní kámen, beton, kořeny) elektrickou motorovou frézou na čištění odpadů.