V každé domácnosti se využívá řada zařízení, která pro svůj chod vyžadují připojení k elektrické síti. V dnešní době, kdy rostou ceny energií a dá se předpokládat, že tomu tak bude i v následujícím roce, si stále více lidí všímá toho, jak náročná jsou zařízení, která doma využívají. Jak se dá snadno zjistit spotřeba elektřiny, aniž byste museli složitě počítat?
Wattmetr – nejpřesnější změření spotřeby elektrické energie
Pro jednoduchý výpočet spotřeby elektřiny je asi nejpraktičtější si domů pořídit wattmetr. Jedná se o malé zařízení, které koupíte v obchodech s elektronikou, potažmo pak ve větších hobby marketech, případně se dají zajistit u vybraných prodejců se spotřebiči.
Wattmetr se zpravidla zapojuje mezi zástrčku konkrétního spotřebiče, u nějž chcete zjistit, jaká je jeho aktuální spotřeba elektřiny, a elektrickou zásuvku. Během chvíle vám ukáže, kolik watthodin daný spotřebič vyžaduje. U některých druhů wattmetrů je pak možné sledovat spotřebu v čase, kupříkladu během 24 hodin apod. Zařízení přitom rovnou přepočítá kWh na koruny, takže poměrně přesně víte, kolik za jeho provoz utratíte.
Alternativní způsoby výpočtu spotřeby elektřiny
Méně přesnější metodou je výpočet spotřeby elektřiny na základě údajů od výrobce. Například na žárovce máte udaný příkon. Ten vynásobíte přibližným časem, po který žárovka svítí. Následně už jen stačí vědět, na kolik korun vás jedna kilowatthodina vyjde u vašeho dodavatele energií.
Další možností je využití energetického štítku. Ten by měl být dnes už prakticky na každém domácím spotřebiči uváděný přímo od výrobce, potažmo prodejce. Štítek má však jen čistě informativní charakter. Ukazuje, jaká je průměrná spotřeba elektrické energie při běžném celoročním užívání. Je samozřejmě na vás, zda máte takovýto spotřebič zapnutý častěji, nebo jej naopak zapínáte méně, než předpokládá samotný výrobce.