Sloní noha či nolina má unikátní kmínek připomínající skutečně sloní nohu, který se směrem nahoru zužuje a nahoře vytváří dlouhé úzké listy. Původ má v Mexiku, kde roste až do výšky kolem 9 metrů. U nás v bytových podmínkách dosahuje v průměru výšky 1 metr. Jak na její pěstování krok za krokem.
Sloní noha
Sloní noha, Bokarnea tlustokmenná, Nolina recurvata či Beaucarnea recurvata má silný kmen, přesněji řečeno tlustý kořen vyčnívající na povrch, který je jakousi cibulí, která slouží jako zásobník vody pro období sucha. Roste pomalu a časem z původní cibule vytvoří kmínek. Na vrcholu kmene se vytvoří chochol z úzkých dlouhých řemenitých listů, které se obloukovitě klenou a na svých koncích se různě stáčejí. Pěstování sloní nohy v domácích podmínkách vyžaduje dodržení několika zásad.
Jak pěstovat sloní nohu
Důležité je složení pěstebního substrátu. Do zeminy je třeba přidat příměs písku a jílu, nebo můžete zvolit i rašelinový substrát. Stanoviště by mělo být světlé, rostlina dobře snáší i přímé slunce. Optimální je pro ni obvyklá pokojová teplota, v zimním období, v době vegetačního klidu jí naopak svědčí chladnější teploty kolem 10 °C. Ve vegetačním období je třeba sloní nohu pravidelně zalévat a v zimě zálivku výrazně omezit. V létě 2x za měsíc do zálivky přidejte standardní tekutá hnojiva.
Pozor je třeba dát zejména na přelití rostliny, které vede k hnilobě kmínku.
Nolina někdy špatně snáší příliš suchý vzduch, který jí škodí hlavně v bytech s ústředním topením. Můžete tomu snadno předejít častým rosením listů, což rostlině velice prospívá. V letním období je prospěšné letnění sloní nohy na čerstvém vzduchu v zahradě, na balkóně či terase. Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která se kale podobá je také třeba anturie nebo lopatkovec.
Přesazování a množení rostliny
Nolina se řadí mezi ty pokojové rostliny, které je třeba přesazovat jen v případě opravdové nutnosti a zásadně vždy na jaře. Sloní nohu můžete množit pomocí semen nebo odnoží při jejím přesazování.
Často kladené otázky
Nechte substrát vyschnout. Můžete rostlinu také přesadit. Nesázejte tuto rostlinu příliš hluboko. Spíše si v substrátu udělejte plytkou misku, posaďte na ni rostlinu a přihrňte ji substrátem. Mírně ji zalijte vodou a dejte ji na světlo. Můžete ji také něčím podložit, aby byla výš v oknu a měla dostatek slunce. Zalévejte ji jen málo a opatrně.
Semena stačí zatlačit do substrátu 0,5 až 1 cm hluboko. Rostlina k vyklíčení semen potřebuje světlé místo s pokojovou teplotou. Klíčení obvykle trvá 6 týdnů nebo o něco déle.