Japonská zahrada je plná symboliky a tradic. Zobrazuje 3 základní elementy přírody. Voda je symbolem života, kámen klidu a zeleň matky přírody. Je harmonická, přináší klid duši a rovnováhu mysli. Rostliny a unikátní konstrukční prvky zážitek podtrhují.
Odraz ve vodě poutá pozornost, zčeřená hladina ukolébá myšlenky a zvěř tu má pítka pro ptáky a kamenné přepady s vodou. Typické jsou bonsaje a tvarované stromy i keře. Kámen ve formě kamínků, oblázků, štěrku i písku s chodníčky napodobujícími pohyb vody, lavičkami, lucernami a soškami Buddhy na meditaci.
Bonsaje a dřeviny v japonské zahradě
Vypěstovat si bonsaj podle své představy je zdlouhavé, můžete si je však i zakoupit. Miniatura stromu se různě tvaruje a prořezává. Čím složitější tvar, tím je unikátnější vhled. Podívejte se, jak pěstovat japonskou vrbu, která se dá také skvěle tvarovat.
Protože jsou zenové japonské zahrady miniaturní, hojně se v nich využívají bonsaje. Pro tvorbu bonsaje se hodí dřeviny z řad jehličnanů, jako jsou borovice, cypřiše, zeravy a modříny. Z řad listnáčů jsou to javory, buky, akáty, zlatice, rododendrony, azalky, jilmy, mochny, vrby, jabloně, třešně, jinany či dřišťály.
- Javory jsou v mnoha druzích, s různě tvarovanými a velkými listy v různých barvách, které jsou od zelené, přes žlutou, oranžovou až po sytě červenou. Japonským javorům se daří v polostínu a jsou typické malým vzrůstem.
- Sakura neboli japonská třešeň je nádherný strom, který lze zakoupit i v zakrslé, tvarované či převislé formě. Miluje slunce a na jaře vyniká záplavou růžových květů.
- Rododendrony a azalky patří k nejčastějším kvetoucím rostlinám v zenové zahradě. Má různě a veliké barevné květy. Stálozelené formy mají stovky druhů. Mezi další kvetoucí keře patří například magnólie s různě barevnými květy, pivoňky či mochna křovitá se žlutými kvítky. Méně zde najdete rostliny typické pro naše zahrady, jako je třeba chryzanténa.
- Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je unikátní strom s typickými zelenými vějířovitými listy se skvělými účinky pro zlepšení paměti. Někdy se mu říká japonský ořech. Bývá velmi vzrostlý, proto volte roubované a zakrslé druhy.
Bambusy a kapradiny
Rostliny, byliny a dřeviny vhodné do japonských zahrad doplňuje i bambus v mnoha druzích. Rostliny, které do japonské zahrady patří, doplňují i různé kapradiny, mechy, okrasné trávy a v jezírcích i vodní rostliny, které může doplnit i kosatec.
- Bambus umí vytvořit bambusový háj či zahradu. Tlusté stonky dodají zahradě asijský ráz. Na zimu jej trochu přihrňte mulčem. Velmi rychle roste a může se chovat jako plevel. Zkuste jej zapustit do půdy i s květináčem.
- Kapradiny se hodí do stinných míst a tmavých vlhkých koutů. I kapradiny se snadno rozrůstají, ale jsou méně invazivní než bambus.
Japonská zenová zahrada připomíná fascinující miniaturní zemi, která je skutečnou oázou klidu plnou harmonie a rovnováhy. Zajímavá je třeba japonská zahrada v ZOO Lešná nedaleko Zlína s názvem Mu-Shin, která patří mezi největší v České republice. Další je například v Botanické zahradě v Praze-Troji.