Plody rakytníku obsahují obrovské množství vitamínu C. Určitě si jej zasaďte i na svou zahradu, je velmi dekorativní.
Rakytník řešetlákový, latinsky Hippophae rhamnoides je velmi přizpůsobivý a snese téměř jakékoliv podmínky. Přesto se některým pěstitelům nedaří donutit tento keř plodit pravidelně a vydatně. Kolem pěstování rakytníku je plno dohadů a nejasností a mnozí zahrádkáři jej odmítají pěstovat. Seznamte se s nejčastějšími chybami. Některé odrůdy mají plody žluté, jiné oranžové a rozdíl je i ve tvaru peckoviček. Mají podlouhlé nebo kulaté plody s vysokým obsahem vitamínu C.
Tip: Už víte, jaké květiny zasadíte na jaře?
Neznámý původ, kdy chybí jeden do páru
Rakytník z neznámého zdroje, nezaručí samčí a samičí rostlinu a plody. Rakytník je keř dvoudomý a blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Větrosnubný keř má pak možnost opylení a vytvoření plodů. Na jednu samčí rostlinu se sadí dvě až tři samičí rostliny a samic může být až šest. Opylovače vždy sázejte z návětrné strany. Chcete-li mít kvalitní keř, který vydří i 100 let, vybírejte sazenice v zahradnictvích a ovocných školkách. Poradí vám vhodnou odrůdu, a doporučí optimální množství rostlin. Vyšlechtěné odrůdy jsou dnes vysoce mrazuvzdorné. Pohlaví rostliny bezpečně rozeznáte teprve u tříletého rakytníku. Některé odrůdy, jako Pollmix, jsou lepšími opylovači.
Nevhodné stanoviště
Rakytník roste v téměř extrémních podmínkách za sucha, nevadí mu vítr, nekvalitní půda a neschůdný terén. Snese celodenní sluneční úpal i průmyslové exhalace. Neroste však na vyloženě chudých a trvale vyschlých půdách. Nemá rád zastíněná, přemokřená místa s těžkou a kyselou půdou. Vápenitá zem rakytníku prospívá a uvítá občasnou zálivkou při dlouhotrvajícím suchu. Hodí se do prudkých svahů obrácených k jihu, kde často nic neroste. Mrazy rakytníku neublíží, sklizeň neohrozí ani pozdní jarní mrazíky. Před výsadbou do půdy zapravte organické hnojivo a během příštích let dodejte fosfor a draslík. Vyvarujte se přihnojování dusíkem, lépe prospívá a je odolnější vůči chorobám.
Chyba řezu
Rakytníku vadí žádný nebo přílišný řez. Rakytník plodí od čtvrtého roku a první roky po výsadbě se zdá, že řez nepotřebuje. Samičí odrůdy jsou náchylnější k prosychání plodonosného obrostu, které je třeba ořezat. Samičí rostliny pravidelně zmlazujte, odstraňujte každoročně odplozený obrost a staré kosterní větve, aby keř nerostl jen do šířka a neplodil jen po obvodových větvích. Hluboký zmlazovací řez rakytník přežije bez obtíží. Praktikujte proto pravidelný řez a prosvětlování. Když mráz poškodí všechno ovoce, rakytník plodí. Kvete brzy na jaře a výkyvy teplot mu nevadí.