Trouba na pečení je v domácnosti výborným pomocníkem. Příprava pokrmů je v ní o mnoho snadnější, stejně jako její čištění. Náročná údržba a čištění zbytků jídla, které jsou připékány ke stěnám běžné trouby, vás u ní nečeká. Jak vlastně fungují pyrolytické samočistící trouby?
Co je pyrolýza
Termín pyrolýza pochází z řečtiny a v překladu znamená „rozpuštění“. Pyrolýza je proces, při kterém v troubě dochází k rozkladu organických látek za působení tepla. Teplota se při pyrolytickém procesu pohybuje mezi 300 až 2 000 °C. Při nižších teplotách dochází fyzikálním odštěpením vody k sušení a tvorbě vodní páry. Za středně vysokých teplot kolem 500 °C během přeměny molekulárních struktur na plynné a kapalné organické produkty a pevný uhlík probíhá suchá destilace.
Jak fungují pyrolytické trouby
Pyrolytické trouby jsou vybaveny samočistícími vložkami na vnitřních stěnách, které vstřebávají díky mikroporéznímu povrchu veškeré nečistoty vznikající během pečení. Jsou založeny na principu zahřátí pečicí komory na teploty dosahující až 500 °C, kdy se veškeré zbytky spálí na popel, který lze bez připečení snadno setřít vlhkým hadrem. Pyrolytické čištění je nyní nejšetrnější způsob čištění.
Pyrolytická trouba a bezpečnost
Pyrolytická trouba je v době samočištění bezpečně uzamčená a dá se otevřít až po jejím úplném vychladnutí. Proto je naprosto bezpečná. Celý cyklus čištění trvá 90 minut. Při nastavení na tuto funkci se automaticky uzamknou dvířka trouby a otevřou se až po dokončení cyklu, kdy poklesnou teploty na bezpečnou úroveň. Proto nehrozí, že ji třeba omylem otevřete vy nebo vaše děti.
Další výhody pyrolytické trouby
Na trhu dnes najdete více modelů moderních samočisticích pyrolytických trub od různých výrobců. Investice do nich se rozhodně vyplatí, protože vám ušetří mnoho cenného času, práce i energie. Dobře vyčištěná trouba si dlouhodobě udržuje svoji nízkou energetickou náročnost, čistí se i bez chemie a nešíří se v ní bakterie a žádné další patogenní látky.