Třezalka je známým pomocníkem pro navození dobré nálady. Celá řada současných studií dokládá, že může tato bylinka dokonce nahradit antidepresiva při mírných formách deprese. Spolu s nedostatkem slunce se mnohdy na podzim, v zimě a předjaří projeví i sezónní deprese, kdy našemu mozku chybí sluneční paprsky. Výborná je v u dočasné špatné nálady, stresu a vypjatých situacích. Je velkým přínosem i při nachlazení, povzbuzuje metabolismus a podporuje činnost jater.
Třezalka uklidňuje nervy
Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, má díky specifickému komplexu účinných látek schopnost tišit naše nervy, odplavovat úzkost, stres a nervozitu. Je to nenávykový přírodní prostředek s mnoha pozitivními účinky. Oproti jiným uklidňujícím bylinkám má další výhodu. Nervový systém utišuje, ale nevyvolává ospalost. Na večer ji můžete kombinovat s uspávacími bylinkami, jako je kozlík, chmel, levandule nebo třeba meduňka. Ráno a v poledne vám pak nenaruší vaši bdělost. Její užívání je tedy zcela bezpečné.
Tip: Jak pěstovat levanduli v květináči
Blahodárné účinky třezalky
Navíc třeba třezalka povzbuzuje celkový metabolismus a pomáhá nám při dosahování optimální tělesné hmotnosti. Velmi dobře totiž prospívá k dobrému trávení, hojí žaludek a podporuje vylučování žluče. Navíc také podporuje krevní oběh a zmírňuje premestruační syndrom. Působí hojivě a dezinfekčně, při nachlazení potírá bakterie i viry a osvědčila se také při chřipkách a virózách. Dokonce pomáhá i při vleklém únavovém syndromu. Díky obsahu kvercetinu může pomáhat i při alergiích.
Třezalkový čaj, tinktura či olej
Nálev připravíme z vrchovaté čajové lžičky nasekané třezalkové nati, kterou zalijete do šálku vroucí vodou a přikrytou ji pak necháme 10 minut luhovat. Užívejte ji 3x denně po dobu 3 týdnů. Po týdenní pauze si kůru zopakujte. Účinnou formou je také tinktura z třezalky. Pozor si dejte jen na to, že u citlivých jedinců může třezalka vyvolat fotosenzibilaci. Je to alergická reakce, která vznikne po požití třezalky a následném vystavení se slunci. Třezalkový olej je výborným prostředkem na popáleniny, a to i na ty sluneční. Hojí i drobné oděrky a pomáhá vyhlazovat i vrásky. Olej si připravte luhováním nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena, tedy olivovém, slunečnicovém, sezamovém či mandlovém. Ve skleněné lahvi necháte třezalku zalitou olejem stát na slunci a v teple 3 týdny. Barviva v třezalce olej zbarví do červena.
V čem tkví tajemství účinku
Kvetoucí nať obsahuje 1 % léčivé silice s flavonovým glykosidem hyperosidem. Silice jsou v průsvitných tečkách na listech. Dále se v nati nachází cenný rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin v červených tečkách na žlutých květech a pryskyřici. Třezalce se daří na slunci, loukách, stráních a mezích. Jde o pěknou rostlinu s krásnými žlutými květy a lze ji pěstovat na bylinkové zahrádce. Je odolná a nenáročná. Dopřejte jí propustnou půdu a slunné místo. Seřezává se třezalková nať, nejlépe její 20 až 30 cm svrchní části v období květu během celého léta. Pak ji důkladně usušte a uchovejte na suchém místě.