Okno v kuchyni prostor prosvětlí, zajišťuje přirozené větrání a pozdvihne na zcela novou úroveň. Během vaření se můžete kochat výhledem nebo sledovat, jak si vaše děti hrají na zahradě.
Denní přirozené světlo v kuchyni jistě oceníte. Kuchyně bez okna je dost tmavá. Pokud jsou ve vašem bytě či domě okna jasně daná a malá, zkuste místnost prosvětlit světlou výmalbou i barvou kuchyňské linky a doplňte vhodné osvětlení prostoru pracovní desky i celé místnosti. Pokud to však alespoň trošku jde, dejte si do kuchyně, dřevěná, hliníková či plastová okna.
Využitý okenní parapet
Do kuchyně se hodí zelená barva. Pokud disponujete oknem s dostatečně širokým okenním parapetem, ozdobte je zelenými bylinkami, které oceníte při vaření různých pokrmů. Budou sloužit jako dekorace i ingredience do pokrmů. Aby vznikla designová kuchyně, parapet můžete doplnit stylovými dekoracemi, upomínkovými předměty či suvenýry, kořenkami, obrázky i rodinnými fotografiemi.
Okno nad kuchyňskou linkou
Pokud máte vysoké stropy, můžete mít úzké okno nad kuchyňskou linkou nebo využít střešní okno. Vůbec nevadí, že nebude třeba v malé kuchyni okno v úrovni očí. Světlo bude vypadat zcela jinak, protože bude do místnosti pronikat z výšky. Menší nevýhodou je, že se nemůžeme kochat výhledem z okna a máte k němu špatnou dostupnost. I tak je denní světlo velký přínos. Abyste mohli větrat, opatřete jej pro snadnější manipulaci vhodným otevíráním s prodlouženým madlem.
Francouzské okno mezi kuchyňskou linkou
Francouzské okno může být umístěno i mezi kuchyňskou linkou, například v kuchyni s ostrůvkem. Můžete umístit prosklenou plochu třeba přímo do uličky mezi kuchyňskou linku a ostrůvek. Na zahradě ti terase před kuchyní můžete vytvořit příjemné venkovní posezení, na které budete snadno servírovat pokrmy přímo z dveří kuchyně. Francouzské okno je velké a zajistí vám více denního světla.
Prosklený kuchyňský kout
Pokud je kuchyně disponovaná do rohu místnosti, bude mít osobitý styl. Místnost bude skvěle prosluněna, při vaření můžete sledovat, co se venku děje, třeba jak si na zahradě hrají vaše děti. Do rohu můžete situovat jídelnu nebo jídelní kout a snídat, svačit či večeřet ve společnosti slunečních paprsků. Navíc se zde bude dařit pokojovým rostlinám a zeleň oživí celý prostor. Dbejte na to, aby šlo co nejvíce denního světla do interiéru a nezaskládejte prostor zbytečným nábytkem.
Prosluněná kuchyně, jídelna nebo obývací pokoj
Jestliže do kuchyně nelze okno zabudovat a dispozice jsou jasně dané, zkuste si to doma zařídit tak, aby bylo okno umístěno alespoň v jídelně. Pokuste se místnosti propojit tak, aby z jídelny proniklo dostatek světla až do vaší kuchyně. Variantou je i propojení kuchyně s obývacím pokojem. Získáte otevřený prostor, provzdušníte a prosvětlíte obě místnosti a užijete si dostatek příjemného denního světla.
Často kladené otázky
Změřte velikost dveří a oken od podlahy, od stropu i od rohů místnosti tak, aby se daly okna i dveře plně otevírat. Poznamenejte si, kterým směrem se otevírají. Na skříňku pod oknem potřebujete mezi podlahou a oknem nejméně 90 až 105 cm.
Venkovní stínění nebude trpět mastným vzduchem, stříkáním oleje a pokrmů ani vody při mytí nádobí. Do kuchyně zvolte místo rolet raději venkovní žaluzie pro plynulejší regulaci denního světla.