Jak pěstovat kalu

Jak pěstovat elegantní pokojovou květinu s názvem kala, Zantedeschia neboli kornoutice? Celoroční pobyt v teplém bytě této kytce nesvědčí a vyžaduje speciální pěstební cyklus. Velice atraktivní barvy toulců kal vás doslova uchvátí. Toulce kaly totiž mohou být třeba bílé, žluté, růžové nebo fialové.

Kala – Zantedeschia aethiopica

Pokojová kala, latinsky Zantedeschia, vyžaduje citlivé zacházení a dostatečný prostor pro své bujné trsy, které mohou dorůstat i do metrové výše. Dnes jsou k dostání i nižší a velmi půvabné kultivary. Květní toulce jsou bílé, mohou je zdobit zeleně žíhané okraje, anebo mohou být žluté, růžové či fialové. Elegantní květenství kornoutice tvoří kornouty a květní palici objímá nápadný toulec na vysokých stvolech, nad trsy bujných, tmavých, leskle zelených listů. Kala kvete nejčastěji v zimě.

Zantedeschia aethiopica

Pěstování pokojové kaly

Ve své africké domovině roste kala zejména v oblastech, které jsou po část roku zaplaveny vodou a v dalším období naopak vyschnou. Takovému prostředí je přizpůsoben i životní cyklus rostliny. Od jara do podzimu jí vyhovuje teplo. Na chráněném místě můžeme kalu i letnit. Na jaře má kala zelené listy, vyžaduje hojnou zálivku a každý týden přihnojení. V květnu a červnu začnou listy usychat a opadávat. Jde o přirozený cyklus kaly a signál k ukončení zálivky a hnojení. Až 2 měsíce ji ponechte bez závlahy, dužnaté oddenky sucho snadno přežijí. Po letním odpočinku vám konečně kala vykvete.

Zantedeschia aethiopica ‚Green Goddess‘

Péče o kalu na podzim

Na konci léta kalu přesaďte, oddenek zahrňte 2 cm vrstvou substrátu a začněte rostlinu zalévat. Zálivku postupně zvyšujte úměrně s velikostí a hojností trsů listů. Při přesazování lze trsy rostliny opatrně rozdělit nebo ji množit postranními výhonky. Do prosince jí dopřejte chladnější, dostatečně světlé místo. Pokud ji v lednu přemístíte do tepla, začne vám kvést už v zimě. V době květu je vhodná teplota do 20 °C, aby květy dlouho vydržely. Hlízy kaly nesnesou mráz. Pěstujte je jako přenosné rostliny, nebo hlízy na podzim vyjměte z půdy a uložte na suchém, tmavém místě při pokojové teplotě.

Zantedeschia albomaculata

Kala potřebuje vyšší vzdušná vlhkost, rosení a dostatek světla, snese i trochu přímého slunce.

Zantedeschia elliottiana

Krásné druhy a kultivary kaly

Nestárnoucí klasikou je sněhově bílá kala Zantedeschia aethiopica nebo nazelenalý toulec druhu Zantedeschia aethiopica ‚Green Goddess‘, který obtáčí žlutou či oranžovou květní palici. Toulce mohou být i zlatožluté či oranžové s tmavými středy nebo červenými okraji. Velmi půvabné jsou i úzké růžové a fialové toulce se světlejším středem. Nádherné barvy mají druhy a kříženci Zantedeschia albomaculata, Z. rehmanii či Z. elliottiana, které mají opačný životní cyklus, kvetou v létě a odpočívají v zimě.

Zantedeschia rehmanii

Nejčastější dotazy

Jaké jsou choroby a škůdci kaly?

Z chorob kaly sužují hlavně houbové a bakteriální choroby, které se dostaví hlavně při nevhodných podmínkách. Ze škůdců se objevují mšice, molice a svilušky, stejně jako u většiny ostatních rostlin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.