Kvalitu našeho bydlení ovlivňuje i vlhkost v interiéru. Proto se dnes podíváme na to, jaká má být optimální vlhkost vzduchu ve vašem bytě a jaká je optimální vlhkost vzduchu v jednotlivých místnostech, třeba v ložnici nebo v koupelně.
Optimální vlhkost vzduchu
Optimální vlhkost vzduchu v bytě či domě nelze sice zcela jednoduše a zcela univerzálně definovat, ale existují určitá vodítka, která nám napoví. Vlhkost vzduchu v bytě by měla být navíc v jednotlivých typech místností dost odlišná.
- Obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna, šatna či spižírna jsou místnosti, kde by se měla vzdušná vlhkost pohybovat do 50 %. Hlavně v šatně a spíži je vyšší vlhkost vzduchu zcela nežádoucí. Jenže právě tyto místnosti zpravidla nejsou příliš větrané a pak se setkáváme se zatuchlým oblečením a kazícími se potravinami.
- Ložnice, kuchyně, koupelna či zimní zahrada mají přirozeně vyšší vzdušnou vlhkost. A je to v pořádku. Je to způsobeno zejména vařením, mytím nádobí, častým průtokem teplé vody, koupáním sprchováním či přítomností živých květin v těchto prostorách. Důležité je větrání, instalace digestoře do kuchyně a ventilace do koupelny.
Sledování vzdušné vlhkosti
Procento vzdušné vlhkosti můžete sledovat na interiérovém termostatu. Pokud jej doma nemáte, můžete si pořídit vlhkoměr. Jednoduchým vodítkem je pro vás také vlhkost, která se sráží na vnitřní straně oken. Okna by se neměla rosit. Pokud se vám páry na oknech sráží, mnohem častěji krátce a intenzivně větrejte, při vaření vždy používejte kuchyňský odsavač par, do koupelny nainstalujte účinný ventilátor, v místnostech nesušte prádlo, snižte počet živých pokojových květin, které odpařují poměrně velké množství vody. Zamezíte tím možnému vzniku plísní.
Vlhký nebo suchý vzduch
Vysoká vzdušná vlhkost se dá omezit i odvlhčovačem. Ani nízká vzdušná vlhkost však není optimální. Suchý vzduch může způsobovat dýchací potíže alergikům, astmatikům a osobám trpícím nachlazením a nemocemi horních cest dýchacích. Zejména v panelových domech se proto používají zvlhčovače vzduchu.