Věnec na svátek zvaný Dušičky nemusíte hned kupovat a složitě shánět po obchodech. Připravte si vhodný materiál, který si klidně nasbíráte při procházce v lese, přidejte k tomu kus sebe a vyrobte si ho doma klidně sami. Inspirujte se pro jeho vlastnoruční výrobu v našem článku.
Dušičky a jejich historie
Názvem Dušičky byl pojmenován 2. listopad, kdy vzpomínáme na naše zemřelé. Nahradil původní keltský svátek Samhain, který se slavil v den keltského nového roku, kdy se prolíná náš svět se světem mrtvých. Noc z 31. 10. na 1. 11. měla magickou sílu, z hrobů vystupovaly duše zemřelých předků a vcházely do světa živých. Keltové zapalovali ohně, aby se duše pozůstalých mohla ohřát a strávit s nimi noc. Na prahy domů a za okna se kladly svítilny vydlabané z řep a dýní, aby duším ukázaly cestu domů.
Svátky zesnulých se konají asi od roku 998, kdy je zavedl francouzský opat Odillo a dne 1. 11. jim předchází Svátek všech svatých věnovaný zesnulým, kteří se za svoji zbožnost dostali do nebe. Dušičky jsou vzpomínkou na ty, co procházejí v Očistci fází očišťování. Svíčky na hrobech jsou přenesenou formou tradice. Pokud 2. 11. prší, oplakávají duše své hříchy. Proto se dávalo do lamp na hrobech místo oleje máslo. Duchové opouštějící Očistec si jím mazali popáleniny od očistného ohně.
Dušičky a dekorace
V českém prostředí se vzpomínáme na zesnulé, trávíme čas s rodinou a příbuznými a mnoho z nás se 2. listopadu tradičně vydává na návštěvu hřbitova ozdobit pomníčky věncem či květinami. Ty nám mohou sloužit i doma jako podzimní dekorace. Jak si přírodní věnce můžete sami vyrobit, vám rádi poradíme.
Jaký zvolit materiál
Materiál na výrobu věnce na Dušičky lze snadno sehnat na tržnici, v květinářství, zahrádkářských potřebách i hobby marketech. Nasbíráte si jej ale velmi jednoduše třeba i v parku či lese poblíž vašeho bydlení. Hodit se vám bude vrbové proutí, větvičky jehličnanů, šišky, žaludy, kaštany, bukvice, bobulovité plody jako jsou šípky a jeřabiny, sušené ovoce nebo třeba vanilka a skořice. Na rozdíl od věnce adventního nemusíte přidávat svíčky, ale i v případě dekorativního či smutečního věnce je použít můžete. Doplnit můžete i stuhy.
Výroba věnců na Dušičky
Korpus věnce můžete koupit slaměný, z proutí i polystyrenu, nebo si ho vyrobit doma za použití měkkých větviček svázaných dohromady. Delší větvičky jehličnanů lze zaplést podobně jako pampeliškové věnečky a šlahouny vrby či břízy podobně jako pomlázku. Na spojení použijte tmavě zelený drát nebo lýkový provázek. Alternativně můžete zdobit i košíky, mísy a vázy. Na stříhání větví a drátu si pořiďte zahradnické nůžky a kleště. Na zdobení se vám zase bude hodit tavná pistole.
Kam umístit věnečky na Dušičky
Podzimní věnec se bude dobře vyjímat na stole, na zdi, na dveřích i v okně. Dekorovat můžete každou místnost v domě. Věnec může slavnostně korunovat i prostřený stůl, komodu či pracovní plochu. Hodí se na parapet i nad krbová kamna, kde zpříjemní útulné bydlení a příjemně strávené Dušičky v rodinném kruhu.