Filtry určené pro zahradní jezírka patří k základnímu vybavení. Na výběr je více druhů a správná volba filtru zajistí čistotu vašeho jezírka. Filtr vybírejte již při budování jezírka. Nevíte, jak na to? Při výběru filtru vám rádi pomůžeme.
Provoz filtrace
Filtrace a filtry do zahradních jezírek se využívají od prvních teplých jarních dní až do prvních podzimních mrazíků. U okrasných jezírek je jezírková filtrace nutností. V zakalené vodě nejsou vidět vodní rostliny a rybičky. Efektní a výkonné filtry zajišťují téměř bezúdržbový a minimálně náročný provoz, zajistí odkalování, čištění a proplach vody v jezírku a výsledkem je kvalitně vyčištěná voda.
Jak vybrat správný filtr do zahradního jezírka
Při výběru se podívejte na to, jaký objem a hloubku má vaše jezírko. U menších hloubek dochází k rychlejšímu ohřívání vody a tvorbě řas, což klade vyšší nároky na čištění jezírka. Důležitým faktorem pro volbu filtru pro jezírka je i skutečnost, zda je vaše jezírko bez ryb anebo s rybami, kolik jich je a zda jsou to KOI kapři. Vezměte také v úvahu, kam chcete filtraci umístit a zda máte v jezírku vodopád nebo potůček. Existují filtry mechanické, biologické, chemické a jejich kombinace.
Čištění vody v zahradním jezírku
Objem jezírka vypočítáte tak, že vynásobíte jeho délku šířkou a výškou. Podle míst s mělčinou odečtete od výsledku asi třetinu až polovinu. Můžete si zapsat i stav na vodoměru před napouštěním a po napuštění jezírka. Z rozdílu zjistíte, kolik litrů vody jste do svého jezírka napustili. Pak objem jezírka vynásobte pětkrát a zjistíte potřebný denní výkon čerpadla. Pak číslo vydělte 24 hodinami a poznáte, jak silné potřebujete čerpadlo, které bude zásobovat filtrační systém.
Jaký zvolit filtr do jezírka
Voda v jezírku se musí přefiltrovat alespoň čtyřikrát až pětkrát denně. Filtry pro jezírka by měly být co největší, aby jimi voda protékala co nejpomaleji. Pak se filtr nezanáší ani neucpává a mikroorganismy jsou stále aktivní. Filtry pro jezírka se umisťují nad vodní hladinu, aby voda stékala zpět do jezírka. Filtrace je nutná pro kaskády i vodopády, do jezírek, větších 10 metrů krychlových a jezírek s rybami.
Tlakové jezírkové filtrace
Tlakové jezírkové filtry se umisťují na úroveň vodní hladiny. Pokud si chcete postavit zahradní jezírko, tento filtr je vhodnější do menších jezírek bez ryb, nebo do jezírek s rybami v malém počtu. Vytvořit s ním můžete i malý potůček.
Podvodní filtrace
Podvodní filtrace se umísťují pod hladinu jezírka, což je estetičtější. Hlavním cílem filtrace je obohatit vodu o dostatečné množství kyslíku. Filtrace bývá kombinována mechanickou a biologickou formou čištění. Je vhodná pro fontány a vodní hry.
UV předčišťovací filtrace
UV předčišťovací filtrace čistí vodu za pomocí ultrafialového záření. UV filtry z vody odstraní všechny původce řas a choroboplodných zárodků i zelený zákal. Disponují samočisticím systémem, proto je údržba zahradního jezírka snazší.
Sety jezírkové filtrace
Filtrační sety do jezírka obsahují čerpadlo, filtrační nádobu, UV lampu a hadici, která všechny prvky velmi dobře propojuje. K dispozici jsou různé druhy filtračních setů, které jsou vždy sestaveny pro různě velká jezírka. Pro jezírkový set si navíc můžete pořídit centrální ovládání, což vám usnadní ovládání filtračního systému.
Kde koupit filtry pro jezírka
Filtry do jezírka je možno zakoupit v různých hobby marketech, zahradních centrech, nebo přímo u odborných firem, které se zaměřují právě na zahradní jezírka. Při výběru se neřiďte jen cenou filtračního setu a nesázejte jen na levné malé filtry, které vám nezajistí optimální filtraci do vašeho jezírka. Výkonné filtry pro jezírka jsou téměř bezúdržbové a současně minimálně náročné na provoz. Zahradní jezírko vám pravidelně čistí, odkalují a proplachují a zajistí kvalitní čistou vodu.