Jak sázet a pěstovat lilek?

Lilky lze pěstovat ve skleníku, fóliovníku a v teplejších oblastech na chráněném místě i na záhonu. Lilkům pěstovaným na záhonu dopřejte černou netkanou textilii, která pomůže vyhřát půdu.

Výsev lilku

Výsev lilkových semínek probíhá začátkem března do výsevního substrátu nebo perlitu. Výsev do perlitu zajistí rovnoměrnější klíčení semen. Výsev nezasypáváme, jen překryjeme kuchyňskou papírovou utěrkou. Zeminu i perlit provlhčíme, aby semínka dobře přilnula a nabobtnala. Pod výsevní substrát lze dát na dno nádoby obyčejný substrát. Na povrch substrátu či perlitu nasypeme semínka jednotlivě. Zasypeme je vrstvou substrátu a mírně přimáčkneme. Rosičkou povrch provlhčíme.

Zdroj: seedsavers.org

Pěstování lilku

Nádoby s výsevem v substrátu přikryjeme fólií či sklem pro udržení vlhkého a stálého prostředí. U použití uzavíratelných větracích plastových mističek víko přiklopíme. Nádoby s výsevem umístíme na dřevěné prkénko nad radiátor nebo na nejteplejší místo v bytě. Dle potřeby vlhčíme mlžičkou.

Přepichování rostlin lilku

Až rostlinky vyklíčí, je třeba je přepichovat. Na slunném místě se nebudou rostliny vytahovat za světlem. V substrátu je nemusíme přepichovat do stádia prvních pravých listů. Při přepichování ze substrátu lze rostliny zasadit do samostatných kelímků, květináčů či rašelinových kapslí. Na dno dáme 3 až 4 kuličky NPK a pak je nemusíme přihnojovat tekutým hnojivem. Po výsevu do perlitu je třeba naklíčené rostlinky přepíchat do substrátu brzy. Při prvním přepichování dáme rostliny po více kusech do jedné nádoby, ne samostatně. Vlhčíme podle potřeby a přihnojíme vhodným tekutým hnojivem.

Zdroj: wikiwand.com

Postup při přepichování

Při přepichování sázecím kolíčkem uděláme do prolité zeminy jamky, rostlinky zapustíme až po děložní lístky a následně zeminu přimáčkneme. Nakonec provlhčíme mlžičkou, aby rostlinky lépe zakořenily. Nejdříve dáme přesazené rostlinky do stínu. Po pár dnech je přemístíme na slunné, ale o něco chladnější stanoviště.

Postup při výsadbě

Do vyhřívaného skleníku sázíme jakmile lilkům narostou čtyři pravé listy. Do nevytápěného skleníku až ve druhé polovině dubna nebo až po zmrzlých, jako u záhonů. Tam je ještě ochráníme netkanou bílou textilií. Rostliny už mají trny, proto na to pamatujte při manipulaci. Na dno jamky navlhčete, dejte slepičince a pak lilek. Přihrňte, přimáčkněme a po výsadbě důkladně zalijte.

Zdroj: seedsavers.org

Péče během vegetace

Lilky pěstujeme jako tyčková rajčata, vyvazujeme je k opoře a vyštipujeme boční výhony a necháme maximálně 4 hlavní. Pro opylení je nutné ve skleníku větrat, pozor ale na průvan. Po nasazení plodů ponecháme jen 5 až 7 a ostatní odstraníme. Zaléváme hlavně večer, protože lilek, stejně jako rajče, roste právě v noci. Nejvhodnější je kapénková závlaha.

Choroby a škůdci lilku

Lilky jsou často napadány sviluškami a mšicemi. Z chorob jde často o padlí. Použijte na ně postřik z 5 l vody, 50 ml řepkového oleje a 3 prášků do pečiva, který hmyz zadusí na listech. Je třeba jej opakovat po týdnu, až se vylíhne zase nová generace nakladená v půdě. Plody odstříháváme nůžkami a u některých druhů je nutné brzké sklizení prvního plodu, jinak rostliny nevyvíjejí další plody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.