Každá domácnost má své zvyky, které se týkají oslav narozenin a různých svátků, ale i úklidu nebo praní. Pokud jde o praní ručníků, podívejme se, jaké způsoby jsou ověřené a správné, aby naše ručníky dlouho zůstaly krásné, měkké a voňavé.
Dopřejte si ten nejlepší materiál
Abyste měli doma stále hezké, měkké a voňavé ručníky, nekupujte ty nejlevnější. Kvalitní ručníky mají gramáž 450 g/m² a dají se prát na 60 °C. Po zakoupení je nejdříve 2x vyperte, ať se utáhnou či povolí vlákna a odstraní barvy a chemikálie z výroby. Pak budou ručníky nadýchané a lépe vstřebají vodu.
Správný postup praní ručníků
Vhodným prostředkem na praní ručníků je prací gel, který se ve vodě dobře rozpouští. Gelové kapsle se zase dobře dávkují. Prací prášek se někdy ve vláknech usazovat. Nepoužívejte aviváž, jinak se ručníková vlákna obalí filmem, který zamezí vstřebávání vody. Pokud máte doma tvrdou vodou, přidejte do praní i máchání kyselinu citronovou nebo trochu octa. Na prádle cítit nebude, ručníky se lépe vyperou, vydesinfikují kvůli roztočům, virům, bakteriím i proti plísním, budou měkké a barvy se zafixují. Pro voňavé prádlo přidejte esenciální olej, který do octa nakapete.
Volte vhodnou teplotu
Proti uvedeným virům, bakteriím a dalším patogenům je dobré prát ručníky na vyšší teploty, tedy na 60 °C. Tuto teplotu snese kvalitní froté. Bambusové ručníky se perou na 40 °C. Pozor si dávejte u ručníků z umělých vláken a sledujte údaje na štítku výrobce. U více zašpiněných pracovních ručníků nedávejte více prášku, jinak se v nich nahromadí a dostatečně nevymáchá. Může také negativně působit na barvy. Raději zvolte delší program s předpírkou. Po vyprání je ihned dejte sušit.
Sušení ručníků
Jakmile ručníky vyždímáte na vysoký počet otáček, je třeba ručníky sušit. Na čerstvém vzduchu schnou nejlépe. Barevné věšte do stínu a bílé klidně na ranní či odpolední sluníčko, které je vybělí. Pálící polední slunce může vlákna do značné míry znehodnotit. Nedávejte ručníky na topení, jinak vám ztvrdnou. V sušičce zvolte nízkou až střední teplotu a než do ní ručníky vložíte, tak je protřepejte.
Jak skladovat vyprané ručníky a osušky
Ručníky a osušky skladujte v uzavřené suché skříňce. Pokud je máte v koupelně, dbejte na to, aby nenavlhly, protože tak ztratí vůni, začnou zapáchat a mohou chytit i plíseň. Proložte je kostkami mýdla, které udrží vůni a zaženou moly. Místo skládání do komínku zkuste ručníky motat do válečku. Snadno se štosují a využijete plnou kapacitu přihrádek a polic. Netvoří se na nich sklady a lépe se s nimi manipuluje.
Jak často prát použité ručníky
Měňte ručníky a osušky alespoň jednou týdně, abyste předešli zápachu, který pochází z rozkládajících se kousků kůže a částeček potubakteriemi. Topné žebříky v koupelně využijte v zimě. V létě na nich mohou ručníky zatuchnout a zapáchat. Použitý ručník či osušku nechte po osušení těla či rukou volně uschnout při pokojové teplotě rozložené na sušáku nebo na šňůře.