Jak postavit sklep: Na co si dát pozor?

Na sklep se v současné době při stavbách rodinných domků dost často zapomíná. Přitom má tato dlouhými léty osvědčená stavba mnoho výhod. Je to způsobeno zejména celkovou architekturou dnešních novostaveb. Většinou se staví pouze jednopatrové domy s běžnými základy a na sklep v nich nezbývá místo.

Pokud sklep v domě nemáte, dá se naštěstí postavit téměř kdekoliv. V následujícím článku vám povíme, jak na to. Zahradní sklípek vytvoří na zahradě místo, kde můžeme po ruce skladovat všechno vypěstované ovoce či zeleninu, pokud jim zajistíme oddělený prostor a vhodné podmínky pro skladování. Sklep je stavba, která vyžaduje určité stavební postupy. Na sklep je nutné získat stavební povolení a spolupracovat při jeho stavbě se statikem a projektantem.

Účel, velikost a tvar sklepa

Vždy si nejprve rozmyslete, k jakému účelu bude sklep využíván. Zda bude sloužit pouze jako úložiště pro skladování potravin, ovoce, zeleniny a zavařenin, džemů, marmelád, kompotů okurek či čalamád, anebo bude současně místem pro relax a zábavu. Podle účelu zvolíte design, velikost i stavební materiál. Velký důraz musí být kladen na schody. Nesmí být příliš příkré a musí být dostatečně široké. Ideální materiál na schodiště je beton, který oproti dřevu tolik nepodléhá přírodním vlivům.

Místo pro stavbu sklepa

Pozemek je pro výstavbu sklepa vhodný, pokud není v blízkosti velkého vodního toku. Překážkou může být spodní voda. Pokud v okolních sklepech voda neustále stoupá vzhůru, sklep nebude mít předpokládanou funkčnost. Sklep můžete postavit v podstatě kdekoliv, kde se dá kopat do hloubky. Vhodnější je místo, kde se pozemek svažuje. Můžete jej však postavit i na rovině. Nestavějte ho pod svahem, na kterém stojí jiná stavba, protože se to prodraží. Svah se musí draze zpevnit a zajistit.

Základy sklepa

Základním technickým krokem je prvotní vykopání základů. Důležitá je hloubka základů, která by měla být alespoň pár metrů. Pokud bude sloužit sklep pouze na potraviny, bude to stačit. U sklepa, který bude sloužit i jako další místnost pro odpočinek a relaxaci s posezením berte v úvahu výšku člověka. Sklep by měl mít v tom případě na výšku kolem 2 metrů, aby se v něm dalo dobře pohybovat.

Stěny sklepa

Na stěny sklepa můžete využít beton. Stavba bude rychlá, nenáročná a málo riskantní. Na pohled bude ale beton působit strize. Dražší a náročnější variantou je zdi sklepa vyzdít z kamenů nebo cihel. Výsledek je příjemný a pěkný na pohled.

Strop sklepa

U sklepa na skladování potravin stačí plochý strop z betonu, oceli nebo ze dřeva. Pokud bude sklep sloužit jako místnost pro odpočinek, vhodnější je klenba. Stavba je sice náročnější, ale dotvoří unikátní atmosféru sklepního prostoru.

Izolace sklepa proti vlhkosti

Sklep je stavba obklopená zeminou, proto by měla být velmi efektivně odizolována proti podzemní i zemní vlhkosti. Izolační materiál by měl zabránit pronikání vody a růstu podzemní vegetace. Využít můžete klasický izolační pás, stejně jako u izolace základů domu. Pak izolaci tepelně zateplit proti mrazu a obsypat zeminou.

Při využití přírodní izolace za pomocí čistého jílu použijete minimálně 50 cm vrstvu. Přes jíl se do sklepa voda nedostane. Na jílovou vrstvu nasypte štěrkovou frakci 4 až 8 mm ve vrstvě 15 až 20 cm. Proti prorůstání kořenů přidejte geotextilii.

Při vrstvení izolace sklepa se vytváří i tepelná izolace. Při dodržení vrstvy více jak 90 cm vzniká nezámrzná hloubka a nevznikne rosný bod. Drenážní roury položte po třech stranách základu. Strana u dveří musí směřovat do spádu pryč od sklepa pro zachycení většího náporu dešťové a podpovrchové vody.

Větrání sklepa

Ve sklepě musíme zajistit cirkulaci vzduchu. Vytvořte větrací kanál, který napojte na nepoužívaný komín nebo jej nechte vyústit na fasádu domu. Pro snížení celkové vlhkosti sklepa vytvořte v podlaze propustnou část pro vodní páry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.