Jak pěstovat tymián? Patří do kuchyně i do lékárničky

thymus

Tymián se používá k přípravě pokrmů, v kosmetice i lidovém léčitelství. V zahradě se používá do bylinkových záhonů i na skalky, vytváří krásné lemování záhonů i pěšinek, dá se pěstovat i v květináči. Má široké použití a zpomaluje i proces stárnutí.

Tymián je aromatická bylinka, která patří do čeledi hluchavkovitých a je blízkou příbuznou mateřídoušky obecné. Na rozdíl od mateřídoušky má dřevnatějící lodyhy.

Výsev a výsadba tymiánu

Semena tymiánu řídce vyséváme na jaře do výsevního substrátu a nezasypáváme. Protože jsou semínka malá, můžeme si je smíchat s hrubým pískem. Přikryjeme sklem a udržujeme při teplotě 20 °C. Vyklíčí nám za 5 až 10 dní. Malé rostlinky nejprve přepichujeme do sadbovačů, jakmile vytvoří druhou sadu lístků. Pak přesazujeme do květináčů. Zakoupit si můžeme i hotové sazeničky.

tymián

Jak na úspěšné pěstování

Tymián zaléváme jen mírně, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Půda nesmí být trvale zamokřená. V mokrých půdách přidejte štěrk a hrubý písek pro zlepšení drenáže. V nádobě použijte vhodný zahradnický substrát na byliny. Nádoba musí mít dobrou drenážní vrstvu na dně nádoby. Přesazujeme co nejméně, neboť je na to náchylný. Vyhovuje mu slunné stanoviště chráněné před větrem a dobře propustná půda.

tymián

Pravidelný řez tymiánu

Tymián dosahuje výšky 30 cm. Stálezelená trvalka kvete světle fialovými kvítky. Má tmavě zelené lístky s aromatickou vůní. Rostlinu je třeba pravidelně stříhat pro podporu tvorby mladých výhonků. Větší sestřih provádíme na jaře a na podzim. Podzimním řezem po odkvětu bráníme dřevnatění. Přezimující kultury tymiánu musíme chránit před zimou, nejlépe překrytím chvojím, aby bylinkový keřík nevymrzl. Půda by neměla přes zimu vyschnout. Tymián nesnáší nehnojení.

tymiánový olej

Účinky tymiánu

Konce kvetoucích výhonků sušíme celé a pak je odrolíme. Čerstvý tymián můžeme naložit do oleje. Tymián má antiseptické účinky a čaj pomáhá při bolestech v krku. Podporuje také trávení. Hodí se do nádivek, omáček, polévek, masových vývarů a masitých pokrmů. Staří Řekové používali do koupele a jako kadidlo, můžete si z něj vyrobit osvěžovač vzduchu i masážní olej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.