Jak pěstovat papriky? 

Pěstování paprik je o něco nároční jak pěstování rajčat. Přesto se nenechte odradit případnými začátečnickými neúspěchy. Poradíme vám, na co si dát při pěstování paprik nejvíc pozor.

Paprika je citlivá rostlina

Paprika je citlivá rostlina, která si potrpí na vyšší teploty a vzdušnou vlhkost, nemá ráda průvan, velké výkyvy teplot a vláhy. Špatně snáší střídání teplých a studených období i výkyvy teplot mezi dnem a nocí. V ČR nejsou pro pěstování ideální podmínky, přesto je u nás jejich pěstování oblíbené. Svědčí o tom široká nabídka odrůd vyšlechtěných na naše podmínky včetně okrasných papriček.

Základní odrůdové skupiny papriky roční – Capsicum Annuum

  • Papriky kořeninové – mají protáhlé špičaté plody a zralé suché oplodí se mele na koření
  • Zeleninové papriky – sladké nebo pálivé větší plody různých tvarů, oplodí až 1 cm tlusté

V Evropě je paprikovou velmocí Maďarsko a následně Španělsko

Předpěstování paprik ze semínek

Papriky vysévejte již v únoru do lehkého substrátu. Klíčící rostlinky potřebují dostatek tepla nad 22 °C a světla. Ideální je okenní parapet orientovaný na jih či východ bez záclon. Klíčení urychlíte máčením semen. Až se vytvoří 2 pravé lístky, rostlinky přepichujte do samostatných květináčků či kelímků.

Výsadba paprik na záhony

Na záhony se sazeničky vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky na co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi. Alespoň 3 týdny před výsadbou záhon přikryjte černou mulčovací fólií pro prohřátí půdy. Sazenice vsaďte do otvorů. Zpočátku je překryjte lehkou, bílou netkanou textilií nebo na ně dejte fóliový kryt či skleněné zvony.

Venkovní pěstování paprik bez skleníku

Vypěstovat v našich podmínkách papriky venku není snadné. Potřebují teplo a vlhko. Ideální prostředí pro pěstování paprik je skleník a fóliovník. Venku lze pěstovat jen méně choulostivé odrůdy a papriky s tenkou dužninou a chránit je fóliovými kryty či skleněnými zvony. Venkovní či polní pěstování je úspěšné jen v teplých oblastech a na slunných a chráněných polohách.

Pěstování paprik v nádobách

Některé odrůdy papriky roční lze pěstovat v dostatečně hlubokých nádobách o průměru nejméně 25 cm a více na balkonech a terasách. Vyzkoušet můžete odrůdu Amy se smetanově bílými plody nebo Hamík s oranžovými plody. Nevolte místa orientovaná na sever.

Jak a kdy papriky zaštipovat

Při pěstování zeleninové papriky se doporučuje koncový vrchol zaštípnout. Rostlina se rozkošatí a přinese bohatší úroduo 20 %. Zaštípnutí se provádí v momentě, kdy je rostlina asi 30 cm vysoká.

Jak papriky zalévat

Vezměte v úvahu prostor, kde papriky pěstujete i aktuální vývoj počasí. Papriky vyžadují po celou dobu vegetace poměrně velké množství vody. Nezalévejte je na list, ale ke kořenům. Mezi intervaly zálivky je třeba nechat půdu dostatečně proschnout, aby kořeny měly přísun vzduchu, jinak dochází k černání kořenových špiček. Nejvíce vláhy potřebují papriky v době tvorby plodů.

Pro pravidelné přihnojování stačí trocha vyzrálého kompostu a při nasazování plodů hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které podporuje jejich vyzrávání. Nevhodná jsou dusíkatá hnojiva, která podporují tvorbu listů.

Při jaké teplotě papriky pěstovat

Papriky jsou na teplotu mnohem náročnější než rajčata. Optimální teplota se pohybuje od 16 do 20 °C v noci a od 24 do 28 °C ve dne. Při vzdušné teplotě 10 °C zastavují svůj růst. Teploty pod 14 °C a nad 30 °C jsou pro ně extrémní. Při vyšších teplotách větrejte horním větráním, ale ne průvanem.

Nejčastější dotazy

Jaké jsou choroby a škůdci paprik?

Papriky jsou ve skleníku a fóliovníku chráněny před deštěm a nenapadají je houbové choroby. Objevit se mohou svilušky. Pomáhá orosení rostlin a zvýšení vzdušné vlhkosti. Z postřiků jsou vhodné bezpečné přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu, které škůdcům zalepí dýchací otvory. Jako biologická ochrana do skleníků pomůže aplikace dravého roztoče Phytoseilus persimilis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.