Vrbu japonskou počátkem léta těžce přehlédnete v zahradách. Z větší dálky připomíná rozkvetlý strom či keř. Teprve když k ní přistoupíte blíž, tak zjistíte, že iluzi květů vytvářejí její mladé listy, které přecházejí od zelené barvy přes krémovou až do růžového nádechu. Lidé tuto vrbu většinou znají od vidění, ale nedovedou tento keř či stromek pojmenovat a vůbec netuší, odkud se najednou ta nádhera v našich zahradách vzala.
Kde se daří Japonské vrbě
Vrbám obecně se asi nejlépe daří na slunci nebo v polostínu, ale vždy s chladnou vlhkou půdou. Pokud je na plném slunci, třeba na jižní straně, kde je půda sušší, a vy ji občas zalejete, vrbě se daří se výborně. Japonská vrba – latinsky Salix integra Hakuro-Nishiki není až tak náročná na své stanoviště. Často ji koupíte naroubovanou na kmínku nebo v podobě keříku. Můžete si ji velmi dobře tvarovat.
Jak řezat Japonskou vrbu
Řez je nutné opakovat 2x až 3x ročně. Stříhejte v únoru či březnu, než začne vrba rašit a to nejlépe velmi radikálně do tvaru koule, nebo do vámi požadovaného tvaru. Ze začátku je nutné vrbu stříhat opravdu hodně, aby se pěkně zahustila. Hustá, kompaktní korunka vám udělá radost. První rok klidně ponechte pouze 10 cm dlouhé větve nad místem roubování, tak na 4 až 5 oček. Při každém dalším řezu můžete přidat 10 cm. Pak už korunku nezvětšujte a nechte si ji ve vámi zvoleném průměru.
Řez během vegetace a udržovací řez
Do léta, během června a července narostou větve dlouhé až 1 m. Pro udržení kompaktního tvaru koruny stříhejte vrbu znovu během léta do vámi požadovaného tvaru, například koule o průměru 60 až 80 cm. Na podzim provedete udržovací řez a to podle počasí, v říjnu nebo v listopadu. Ustřihněte přečnívající větve. Na jaře znovu proveďte radikální řez. Nemusíte se bát, že vám vrba neobroste, nebo naopak naroste do obřích rozměrů. Původně je to keř, ne strom, i když je roubovaná na kmínku. I bez jakékoliv údržby nebude tato vrba nikdy větší než 3 m. Nutný je řez minimálně 2 x za rok, jinak z něj bude nevzhledné křoví.
Podmínky, mrazuvzdornost a pěstování
Naše podnebí vrbám japonským vyhovuje. Jsou mrazuvzdorné do – 34 °C. Nesmíme ale přitom zapomínat na základní vlastnost typickou pro většinu vrb, a to je potřeba dostatečného množství vody. Pokud ji nezalejete, může vymrznout. Vrbu japonskou nikdy nesmíte ošidit s nedostatkem vláhy. Nejen v letních měsících, v případě potřeby ji musíte zalít také v zimě. Doporučuje se během sezóny důkladná zálivka jednou týdně, při extrémních teplotách i častěji.