Jak pěstovat dracenu neboli dračinec

Dracena neboli dračinec je velmi oblíbená pokojová rostlina. Vzhledem tak trochu připomíná palmu a i ona pochází ze subtropických oblastí Afriky a Asie. Některé odrůdy draceny rostou jako stromy, jiné spíše jako keříky.

V našich podmínkách se dracena pěstuje jako pokojová květina a dorůstá do výšky až 150 cm. Pěstování v domácích podmínkách je nenáročné. Nejlépe se jí daří v prosvětlené místnosti, ale ne na přímém slunci nebo naopak ve stínu. V období letních měsíců má být pokojová teplota 20 až 25 °C a při přezimování kolem 15 až 20 °C. V místnosti s dracenou nesmí být průvan.

Tip: Jak pěstovat Zamioculcas zamiifolia?

Jak je to se zálivkou

Potřebuje dostatečnou vláhu, zejména v letních měsících. Můžete pravidelně rosit listy a občas ji osprchovat ve vlažné vodě. Daří se jí ve vlhkých místnostech, jako jsou koupelny, pokud má dostatek světla. Zalévejte ji mírně 3 až 4x za týden a nikdy ji nenechte úplně vyschnout. Tento interval je pro rostlinu vhodnější než zálivka 1x týdně.

Jak je to s hnojením a přesazováním

Hnojení doporučuje v intervalu každých 14 dní od března do září. Na hnojení používáme tekuté hnojivo. Optimální je přesazovat dracenu 1 až 2 roky, začátkem jara. U dlouholeté dracenuy postačí vyměnit vršek půdy. Používáme rašelinový substrát, nebo ze směsi kompostu, písku, rašeliny a listovky.

Jak je to s rozmnožováním

Lze použít semena z draceny a zasadit je do vlhkého substrátu, ne moc hluboko. Je udržovat teplotu v místnosti a zajistit optimální podmínky. Můžeme ji množit i pomocí řízků rostliny jako jsou konce výhonků, boční výhonky nebo odřezaný kmen do 2/3 rostliny. Odřezky zasadíme do substrátu nebo dáme do vody než vyženou kořínky a pak zasadíme. Dodržujte vlhkost a teplotu v místnosti.

Jak je to s chorobami

Na listech se objevují někdy hnědé či bílé skvrny, nebo žloutnutí spodních listů. Hnědé skvrny jsou jednoznačně způsobeny nedostatkem vody. Zkroucené listy s hnědými okraji vznikají při nesprávné teplotě v místnosti. Hnědé špičky a žluté okraje listů způsobuje suchý vzduch či substrát, nebo průvan. Bílé skvrny způsobuje příliš velké množství slunce. Rostlinu nepřelívejte, jinak může kmínek zahnívat. Žloutnutí spodních listů je přirozené při stárnutí a životnost listů jsou 2 roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.