Silikon často používají kutilové ve své dílně a mají jej v kufříku s nářadí i mnozí řemeslníci. Tento užitečný pomocník se hodí u mnoha různých prací. S jeho nanášením většinou není problém, ten ale nastává, když chceme silikon naopak odněkud odstranit. Jak tedy odstranit silikon bez velké námahy? Podívejme se na to.
Silikon nám nejčastěji pomůže k utěsnění hran vany, umyvadla a sprchového koutu, kde zabrání vodě zatékat tam, kam se dostat nemá. Navíc se dá se silikonem spousta věcí lehce přilepit. Jeho těsnící vlastnost ale netrvá věčně. V koupelně se časem budeme pravděpodobně potýkat se zatékáním vody, v silikonu se objeví prasklinky, okraje začnou černat a plesnivět. Pak je třeba silikon odstranit a dát místo něho nový. To ale není vůbec snadné. Jak silikon snadno odstranit?
Manuální odstranění silikonu
Silikon můžeme odstranit ručně. Někdy se dá přímo odtrhnout rukou. Pokud je ale už hodně rozpraskaný, musíme si vzít na pomoc třeba kuchyňský nůž nebo speciální škrabku na silikon vhodné velikosti, kterou zakoupíte v hobby marketech. I když budete opatrní, nožem či škrabkou můžete poškrábat vanu, obklady a dlaždice okolo silikonu, což není určitě žádoucí. Dejte si na to velký pozor a využijte pomocníky.
Na co si dát pozor
Jakmile bude největší vrstva silikonu odstraněna, musíte ještě velmi opatrně odstranit všechny zbytky silikonu, které zůstaly v okolí. Většinou zůstane tenká vrstvička pod původním silikonem, která nechce jít dolů. Pokud to budete dělat stejnými nástroji, hrozí značné poškození dalších vrstev. V této fázi vám pomůže chemie.
Odstranění silikonu za použití přípravků
Vyzkoušet můžete odstranění speciálním gelem. Celý proces tím můžete i začít a manuální odstranění zcela vynechat, nebo si pomoci chemií v samotném závěru. Speciální odstraňovač silikonu koupíte v obchodech pod tímto názvem.
Práce s gelem na odstranění silikonu
Tuba obsahuje průhledný gel, který stačí nanést na silikon, který chcete odstranit. Výhodou je, že funguje velmi rychle a silikon rozpustí už za 10 minut. Navíc nikam nestéká, neničí okolí a většinou má i snesitelnou vůni. Odstraníte s ním i velké vrstvy, stejně jako tenounké vrstvičky a zbytky silikonu. Po udaném čase, který naleznete na obalu v návodu, pomocí přiložené škrabky snadno seškrábnete veškerý silikon.
Proč se nevyplatí vrstvu přesilikonovat
Pokud vás napadlo, že dáte prostě vrstvu na vrstvu a na starý silikon dáte nový, není to šťastné řešení. Jakmile poškozenou původní vrstvu silikonu přemáznete novou, nebude dlouho držet. Těsnící výsledek vás nepotěší, ani pokud dáte novou vrstvu silikonu na těžko odstranitelné zbytky toho starého. Poškozená místa začnou znovu praskat, plesnivět, odlepovat se a zatékat. Nová vrstva nikdy nepřilne k povrchu tak, jak má. Než začnete nanášet nový silikon, nezapomeňte plochu řádně očistit a odmastit.