Malá koupelna se dá přetvořit při rekonstrukcí. Důležitá je i pečlivá volba vhodného vybavení. Ani v malé koupelně se automaticky nemusíte vzdát se vany. Záleží na rozměrech a půdorysu koupelny.
Vana nebo sprcha
Ergonomicky tvarovanou vanu můžete třeba doplnit speciální vanovou zástěnou vyrobenou z bezpečnostního skla pro pohodlné sprchování ve stoje. Při rozhodování hrají roli i zvyky a preference. Pro starší lidi je lepší volbou sprchový kout, do kterého se lépe dostává, dá se vybavit sedátkem nebo madly. Stačí vyndat vanu, přizdít stěnu a máte bezbariérový sprchový kout s vyspárovanou dlažbou, odtokovým žlabem a uzavřený širokými sprchovými dveřmi.
Spojená koupelna s toaletou nebo WC zvlášť
Pokud spojíte koupelnu a WC, ušetříte pár centimetrů plochy, ale zároveň ztrácíte stěnu, na které se dají snadno vytvořit další úložné prostory. Propojení je vhodné, když není možné dát na WC samostatné malé umyvadlo a pokud žijí v bytě maximálně dva lidé. Pro soukromí je vhodné doplnit posuvné dveře či příčku.
Koupelna s pračkou nebo bez
Pokud vám to prostor a technické řešení umožňuje, dejte pračku do komory, šatny, chodby či kuchyňské linky. Když to nejde, vybírejte ze slim a vrchem plněných modelů. Zkuste také veškeré technologie, jako je kotel, pračka či sušička nešly soustředit do rohu, niky nebo za posuvnou stěnu či závěs.
Optické triky
Vsaďte na velké formáty obkladů, které prostor opticky zvětšují a sjednocují. Malý počet spár nebo bezspárové varianty navíc usnadňují údržbu. Podélná orientace velkých kachlí při jejich položení velikosti koupelny velmi prospěje. Vhodné jsou světlé barvy obkladů, jako je bílá, světle šedá, béžová či pastelové barvy. Tmavý obklad musíte velmi dobře nasvítit. Stěny můžete také vymalovat světlou, voděodolnou barvou. Oblíbené jsou dnes i betonové stěrky nebo benátské štuky. Velká zrcadla přispějí k optickému zvětšení celého prostoru.