Celá řada domácností dnes používá k ohřívání vody elektrické bojlery. A to nejen v malých obcích, kde není napojení na centrální sítě, ale i ve městech, pakliže lidé chtějí ušetřit a získávat teplou vodu efektivním a rychlým způsobem. Jaké jsou přednosti a nedostatky elektrických bojlerů?
Existuje celá řada možností, jak ohřívat vodu. Elektrické ohřívače neboli bojlery jsou používané již několik desetiletí, přičemž jejich obliba v čase roste a klesá dle toho, zda jde cena elektřiny nahoru či dolů. V zásadě ale platí, že se jedná o celkem oblíbený způsob ohřívání pitné a užitkové vody v českých domácnostech.
Hlavní přednosti
Práce s elektrickým bojlerem je velmi snadná, což se dá rozhodně považovat za jednu z výhod. Zařízení stačí napojit na vodu a zapojit do zásuvky s elektrickým proudem. Poté již během několika vteřin (někdy spíše minut) máte k dispozici vodu o teplotě, kterou si na bojleru nastavíte. Libovolné nastavení teploty je ostatně další předností, jimiž se moderní elektrický ohřívač vody může pochlubit, a tato schopnost by neměla chybět u žádného zařízení.
Při výběru elektrického ohřívače zvažte jeho objem a velikost. Obecně se dá říci, že v průměrné domácnosti, v níž žijí 4 členové, se denně spotřebuje kolem 200 litrů teplé vody. Podle toho je dobré zvažovat parametry ohřívače.
Počítejte také s tím, že bojler zabere určité místo v domácnosti. Zejména v menších bytech je proto nutné mít na paměti celkové rozměry koupelny, kam nejspíše bojler instalujete. Příliš velké zařízení by mohlo dosti znepřístupnit a výrazně zmenšit užitný prostor místnosti. V neposlední řadě je dobré si všímat údajů od výrobce, jak dlouho konkrétnímu produktu trvá ohřev vody.
Nevýhodou je závislost na cenách elektřiny
Asi největší nevýhodou je samotná spotřeba elektřiny. Ceny jdou v posledních letech poměrně strmě vzhůru a dá se asi očekávat, že tomu ani v následujících letech nebude jinak. Proto je na místě si důkladně rozmyslet, zda kvůli ekonomickému hledisku nedat přednost jinému řešení.