Co udělat pro to, abyste ze svého kávovaru získali vždy ten nejkvalitnější šálek kávy?

Výborná a kvalitní káva

Všimli jste si, že káva z vašeho kávovaru není tak dobrá jako dříve? Na její chuť a aroma má vliv celá řada faktorů. Většina z nich souvisí s pravidelnou údržbou, která naštěstí není nijak komplikovaná. Pojďte se podívat na základní čisticí tipy a triky, díky kterým si šálek opět vychutnáte.

Možná máte doma automatický kávovar a spoléháte se na to, že všechny potřebné úkoly vám ohlásí na displeji. Pokud ho používáte každý den, je lepší převzít záležitost do vlastních rukou. Odměnou za pravidelnou údržbu bude nejen vynikající káva, ale také delší životnost a lepší funkčnost kávovaru. Nyní se podíváme na základní úkoly spojené s údržbou, které byste neměli vynechat.

1)  Výměna vodního filtru

Víte, že na chuť kávy má velký vliv právě kvalita vody? O to, aby byla co nejlepší, se stará vodní filtr. Spolehlivě odstraňuje veškeré nečistoty i chemické látky, které by mohly způsobit nepříjemné aroma. Jedním z hlavních úkolů vodního filtru je redukce vody s vysokým množstvím minerálů (hlavně vápníku a hořčíku). Právě tvrdá voda způsobuje vodní kámen, což je jedním z největších nepřátel kávovaru.

Mnoho kávovarů vás na výměnu vodního filtru upozorní, nicméně to nemusí být pravidlem. V závislosti na frekvenci používání se doporučuje filtr kompletně vyměnit (obecně to bývá jednou za 2 až 3 měsíce).

Výměna filtru je jednoduchá a zpravidla vám zabere jenom pár minut. Návod většinou najdete přímo na obalu filtru.

Tip: Prohlédněte si také nabídku filtrů pro (nejen) kávovary De’Longhi.

2)  Čištění spařovací jednotky

Spařovací jednotka v kávovaru hraje klíčovou roli. Stará se o kompletní proces přípravy kávy ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠–⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a to včetně správného dávkování, stlačování a spařování mleté kávy horkou vodou. Během klasického užívání se v ní usazuje kávový prach, který je potřeba pravidelně odstraňovat. Vzhledem k tomu, že si s ním bohužel neporadí ani kvalitní přípravky, je potřeba vše udělat ručně.

Čištění naštěstí zvládnete levou zadní. Většina spařovacích jednotek se dá z kávovaru vyndat, což vám údržbu značně zjednoduší. Pak stačí součástku opláchnout pod teplou vodou a dát zpátky na místo. Pozor, v tomto případě nepoužívejte žádné čisticí prostředky.

Kvalitní káva
Zdroj: Dall-E 3

3)  Čištění mléčných cest

Připravujete si rádi cappuccino nebo latte? Pak byste měli pravidelně čistit i mléčné trysky, ve kterých se postupem času shromažďují mléčné usazeniny a nežádoucí bakterie. Většina moderních kávovarů má funkci automatického proplachování, čímž vám ušetří spoustu práce. U starších modelů je potřeba pečlivě propláchnout všechny součástky, které přichází do kontaktu s mlékem –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jsou to například trysky, hadičky a nádobky na mléko. Na čištění použijte teplou vodu a ideálně přípravek, který je určený právě na odstraňování mléčných usazenin.

4)  Odvápnění

Vodní kámen snižuje účinnost kávovaru, zvyšuje spotřebu (až o ⅓), poškozuje vnitřní součástky a v neposlední řadě má také velký vliv na chuť kávy. Způsobuje totiž nerovnoměrné ohřívání vody, což vede k uvolňování látek do připraveného nápoje. Abyste se vyhnuli těmto rizikům, je dobré spotřebič jednou za čas odvápnit. Dobrou zprávou je, že většina moderních kávovarů už tuto funkci nabízí, a celý proces je tak zcela automatický. Pokud máte doma starší model, nezbývá vám nic jiného než vzít všechno do vlastních rukou.

Tip: Mezi zákazníky je oblíbený produkt EcoDecalk od značky De’Longhi, který můžete použít na 5 odvápňovacích cyklů.

Nejlepší káva
Zdroj: Dall-E 3

Náhradní díly pro kávovary De’Longhi, AEG, Bosch, Siemens a další značky

Možná jste si během údržby všimli, že některá ze součástek je poškozená. Nejčastěji to bývá těsnění, spařovací jednotka, sítko nebo vodní filtr. V případě, že nefunguje ohřev vody, je možné, že bude potřeba vyměnit topné těleso nebo tepelná pojistka. Pestrou nabídku náhradních dílů pro kávovary De’Longhi, AEG, Bosch nabízí rodinný e-shop Elny, kde na pár kliknutí najdete vše potřebné. Spolu s tím jsou v nabídce také oblíbené čisticí prostředky, jako je odvápňovač, odstraňovač vodního kamene nebo čistič mléčných cest.

Zdroj náhledové fotky: Zdroj: Dall-E 3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.