Louh neboli hydroxid sodný je vhodný na čištění odpadu v kuchyni, v koupelně i na toaletě. Víte, jak přesně hydroxid sodný používat, na co si dát pozor a jak si při jeho použití chránit zdraví?
Odpad nejčastěji ucpou organické nečistoty, kousky jídla, tuk, vlasy či zvířecí srst. Může být ucpaný záchod, vana a umyvadlo v koupelně, i dřez v kuchyni, kde nečistoty vytvoří zábranu, kvůli které je průtok vody nemožný. Pokud mechanické čištění například zvonem nezabere, je třeba použít chemii. K čištění odpadu se používají přípravky na bázi roztoku hydroxidu sodného, anebo přímo louh.
Co je to hydroxid sodný neboli louh
Hydroxid sodný je silně zásaditá anorganická sloučenina. V čistém stavu je ve formě malých bílých kuliček. Uchovává se v pevných a hermeticky uzavřených obalech kvůli pohlcování oxidu uhličitého ze vzduchu a vzniku uhličitanu sodného. Využívá se v chemickém průmyslu k výrobě mýdel, v textilním průmyslu, nebo při úpravách pitné vody. V domácnostech zase pro čištění odpadů a trubek.
Čistící přípravky na bázi louhu
K čištění odpadu můžete využít některý z čisticích prostředků na bázi louhu. Nešetrné použití těchto přípravků může ale odpad poškodit. Vždy nejprve upřednostněte mechanické čištění odpadu. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu, neboť se produkty způsobem použití liší. Existují tekuté, granulované nebo mikrogranulované přípravky. Nejprve prolijte z dostatečné vzdálenosti odpad horkou vodou, dávkujte uvedené množství přípravku, nechte působit a znovu prolijte.
Hydroxid sodný a silně ucpané odpady
Pokud je odpad silně ucpaný a přípravek na bázi roztoku louhu nepomohl, lze jej použít v čisté podobě stejně jako roztok, ale s větší obezřetností. Čistění odpadu hydroxidem sodným může být i zdraví nebezpečné. Při čištění vznikají výpary a je třeba místnost neustále pořádně odvětrávat. Louh reaguje s horkou vodou agresivně, po zalití bublá a prská, proto je nutné chránit pokožku a sliznice. Použijte staré oblečení, dlouhé rukávy a kalhoty, gumové rukavice a brýle.
První pomoc při zasažení hydroxidem sodným
Louh může způsobit závažná poranění očí, pokožky i horních cest dýchacích. V případě vnějšího či vnitřního kontaktu co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. Při pozření nevyvolávejte zvracení, nesnažte se o neutralizaci kyselou látkou a nepodávejte ani aktivní uhlí. Pijte jen vodu či mléko a vyhledejte lékaře. Oči vymývejte vlažnou vodou 15 minut a vyhledejte optika. Při postižení kůže místo omývejte vlažnou vodou a zajděte na kožní.
Jak působí hydroxid sodný
Hydroxid sodný reaguje jen s organickými nečistotami, ale trubky nepoškodí. Problém může nastat u starých vodovodních odpadů s plastovým potrubím, které není odolné vůči vysokým teplotám. Při kontaktu louhu s vodou dojde k chemické reakci a vzniku velmi vysoké teploty, která může staré potrubí poškodit. U trubek z polypropylenu riziko poškození nehrozí.