Přemýšlíte, jak zateplit trámový strop? Podíváme se na to trošku z jiného úhlu, než jste možná zvyklí.
Vzhledem k tomu, že je většinou značný únik tepla vytápěných místností přes stropy, je zateplování všeobecně doporučováno. Součástí tepelné izolace je parozábrana v podobě stavební hydroizolační fólie zabraňující průniku vlhka do střešní konstrukce. Při montáži je nutné dodržet několik zásad, aby úprava nepřinesla jiné potíže.
Tip: Jak si zařídit domácí knihovnu. Poradíme vám, jak na to.
Instalace parozábrany
Parozábrana se instaluje pod trámy a pod rošt tvořící strop. Fólie se upevní lepicí páskou či sponkovačkou na dřevěný stropní rošt a hermeticky se zajistí tmelem. Lepicí páskou uzavřeme otvory po sponách a všechny náhodné trhliny. Pokud by v konstrukci nebyla parozábrana instalována, vodní pára dojde do rosného bodu uvnitř tepelné izolace a tepelně-izolační schopnosti se výrazně zhorší. Vodní pára vzniká v kuchyni, při sušení prádla, žehlení, dýchání, ale ta parozábranou nepronikne. Zůstane v obytné místnosti jako vodní pára a uniká během větrání interiéru. Proto je větrání nutné.
Jak je to s půdou
Instalace parozábranných fólií zmenšuje výšku místnosti, zejména pokud je strop opatřen sádrokartonovými deskami a podhledy. Pokud je nad zmíněnou místností půda a střecha je zateplená, můžete parozábranu vynechat. Půdní prostor totiž odvětrání zajistí. Pokud je tloušťka pěnového polystyrenu či jiného materiálu alespoň 15 cm, nepropustnost pro vodní páry je zajištěna.
Co použít na zateplení
Vhodnější než desky pěnového polystyrenu je ale třeba minerální vlna nebo desky z minerálních vláken. Zajistí dokonalejší vyplnění mezer i vyšší požární bezpečnost. Izolaci vkládejte do dřevěného nebo kovového roštu, na který se připevní parozábrana a sádrokartonové desky. Méně pracná je foukaná izolace z celulózových vláken, nebo z minerální vlny, fungující na bázi roztaveného čediče. Aplikaci tepelné izolace zajistí odborné firmy.