Ke kácení stromu je třeba přistupovat vždy obezřetně. I když není kmen příliš silný, může být pro nezkušeného dřevorubce strom zákeřný. Dodržet správný a bezpečný postup se rozhodně vyplatí.
Pokácet přerostlý strom, který již dosloužil, lze zvládnout i svépomocí. Ideálním nářadím pro kácení stromu je řetězová pila. Pokud ji nemáte k dispozici, vystačíte si i s dobrou sekerou, štípacím klínem a ruční pilou. Nejdůležitější je nepřecenit své síly, dodržovat doporučené postupy a zásady bezpečnostních pravidel.
Tip: Zahrada ve svahu, rady a tipy
Kácení vzrostlých stromů
Pokud nemáte s kácením žádné zkušenosti, mějte na paměti, že vás může síla, rychlost a nevyzpytatelnost vzrostlého, padajícího stromu opravdu dost nepříjemně překvapit. Riziko vzrůstá v blízkosti staveb, plotů a elektrických drátů. V tomto případě raději přivolejte na pomoc profesionály. Nasměrovat při kácení směr pádu kmene je možné, ale je k tomu potřeba opravdová praxe. Pokud by pád stromu mohla způsobit škody, zbytečně neriskujte. Riziko je i u suchého a shnilého stromu.
Jak nasměrovat pád
Nejdůležitější je směrový zářez nebo zásek určující směr pádu. Ten se dělá do kmene na straně, na kterou má strom padat. Zářez má jít pouze do hloubky 15 až 20 % průměru kmene ve výšce hrudi. Jeho tvar ke v podobě polovičního klínu. Spodní strana zářezu má být vodorovná, horní se řeže pod úhlem. Nejdříve zařízneme do kmene shora pod úhlem 60 až 80 ° směrem dolů až dosáhneme k zamýšlené výšce pařezu. Pak uděláme spodní rovný zářez tak, aby se oba řezy setkaly. Pak vyjmeme z kmene vyříznutý klín dřeva.
Hlavní řez
Hlavní řez vede vodorovně na úrovni dolní vodorovné části směrového řezu. Důležité je zachovat nedořez, který kmen při pádu vede bezpečně k zemi ve zvoleném směru. Mezi dolní částí směrového zářezu a hlavního řezu necháme část kmene o síle 10 % tloušťky kmene ve výši hrudi. Při vedení hlavního řezu skrze kmen neprořízneme, jinak se strom může při pádu stočit a nabrat jiný směr, než jste si zvolili. U stromů tenčích než 30 cm stačí nedořez o šířce 3 cm. Otevřený úhel směrového zářezu nepodceňte. Čím menší uděláme úhel, tím dříve se nám nedořez zlomí.