Muškáty neboli pelargónie známe asi všichni. Všeobecně je známo více než 250 odrůd na pěstování. Lidé si je pěstovali pro svou krásu už dávno před naším letopočtem. Původní domovinou rostlin je Jižní Afrika. Samotný muškát velkokvětý byl vyšlechtěn v Anglii.
Na tom, jak pěstovat muškáty není nic složitého. Hravě to zvládnou i začínající pěstitelé. Zvolit si můžete různé barvy od bílé, přes širokou škálu barev až po dvoubarevné varianty. Muškát se stal oblíbenou ozdobou mnoha parapetů. Ani vám nebyl na oknech, balkónu či na terase chybět.
Tip: Už víte, jaké květiny zasadíte na jaře?
Pěstování a výsev
Do květináče můžete vysévat semena i sadit předpěstované sazenice. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Semena se vysílají v březnu nebo v dubnu do plochých misek, květináčů nebo truhlíků. Vypěstování vlastních sazeniček vyžaduje trpělivost. Za trpělivost se odměníte dlouhým kvetením a kvalitními zdravými rostlinami.
Kde se daří muškátům
Nejvíce se jim bude dařit v samozavlažovacích květináčích či truhlících, kde hrozí minimální přemokření. Při jejich výsadbě dbejte na kyselost půdy. PH by měla mít okolo 5,4 až 7. Jinak musí být půda i propustná a středně těžká. Nejlépe uděláte, když si rovnou koupíte substrát pro pelargónie. Po odkvětu obírejte suchá květenství a nakonec rostliny vždy seřízněte. Udržíte tým jejich tvar. Kromě udržení tvaru dojde i k další podpoře růstu a kvetení.
Stanoviště a zálivka
Zásadní otázkou je i výběr stanoviště. Zasazené muškáty vždy pěstujeme na slunném místě. Slunce muškáty doslova milují a pelargónie na něm bohatě kvetou. Rozhodně je neumísťujte na stinné místo. Nekvetly by, pouze se vytahovaly do výšky. Od jara do podzimu vyžadují pelargónie vydatnou zálivku. Zalévejte je ráno nebo navečer přímo ke kořenům, ne na list. V zimě se zálivka omezuje, protože vegetační klid je významný pro rostliny. Od konce dubna do konce září je přihnojujte. Stačí je pohnojit jednou za 14 dní běžným tekutým hnojivem.
Zazimování muškátů
S příchodem podzimních mrazíků je třeba schovat muškáty z oken a ze zahrady. Zazimujte je v chladnějších interiérových prostorech. Ideální denní teplota pro muškáty je v zimě 15 °C. Noční teplota se pohybuje kolem 8 až 10 °C.