Orchideje se dají pěstovat i v panelovém bytě. Vyžadují minimální péči a i tak budou exotickými květy zdobit váš interiér.
Orchideje jsou epifiticky – na větvích ve výškách, i terestricky – na zemi, rostoucí rostliny. Vynikají nádhernými květy, většinou vyžadují tropické klima. Střevíčník pantoflíček a vstavače jsou ryze české orchideje. V bytech pěstujeme teplomilné, tropické druhy.
- Oncidium (Psychopsis) papilio
- Vanda sanderiana
- Cattleya dowiana
- Cattleya aclandia
Zdroj: Správné pěstování levandule – Sadba, stříhání, řízkování
Nároky na světlo
Orchideje mají rády dostatek světla a nenáročné druhy prospívají na parapetu východního či jižního okna. U západního okna se přehřívají a pálí listy. Nedostatek světla v zimě snášejí špatně choulostivější druhy a je třeba jim přisvětlovat speciálními zářivkami, třeba typu Fluora.
Nároky na substrát
Vyžadují speciální směs pro orchideje. Zemina obsahuje vyšší podíl organické složky snižující citlivost rostlin k přeschnutí. Na dno dáváme hrubé dřevěné uhlí a vločkový polystyren. Přesazujeme do o něco větší nádoby. Rozebírání balu rostliny snášejí špatně a rychle vysychají.
Nároky na teplotu
V zimě má být denní teplota kolem 20 °C. Vyšší teploty zhoršují fyziologické procesy v celé rostlině. V noci má být teplota výrazně nižší, alespoň o 4 °C. V létě je to obdobné. Orchideje snášejí i horka, v noci potřebují větraný vzduch a ochlazení.
Nádoby na orchideje
Bytové orchideje pěstujeme ve vysokých nádobách. Obaly s hlubším dnem dávají vzlínat vodě ke kořenům, což dělá rostlině dobře.
Hnojení a péče po odkvětu
Vždy 1 x za 14 dní orchidej přihnojujeme, aby pravidelně kvetla. Hnojivo ředíme vždy více než u běžných pokojových rostlin. Odkvetlý stonek nestříháme, ale necháme jej zaschnout.
Zálivka a vlhkost
Orchideje vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost. Přímo nad radiátorem rostliny trpí, ale sucho snášejí dobře. Pokud je vzduch příliš suchý, občas rostliny rosíme, nejlépe ráno během léta. Rostliny zaléváme za horkých dní vždy každé ráno. Substrát má být provlhčený. Jinak zaléváme 1x týdně a substrát necháme vždy téměř proschnout. Vodu filtrujte přes klasický vodní filtr nebo zalévejte neperlivou kojeneckou či dešťovou vodou.
Moc ti děkuji:)