Jak na řez stromů? Poradíme vám, jak na to.

Správně prořezané stromy jsou zdravé, nesou větší a pravidelnou úrodu. Řez nutně patří k pravidelné péči o ovocné stromy.

Neprořezané ovocné stromy s hustým porostem listů zastíní plody. Řezem upravíme tvar koruny tak, aby se k plodům dostalo dost světla. Po výsadbě je nejčastější tvar koruny pyramidový. Koruna se skládá z hlavního výhonu a tří až čtyř hlavních větví, rovnoměrně uspořádaných kolem kmene. Správný řez u ovocných stromů je vždy nad pupenem směřujícím ven z koruny a plocha řezu vede šikmo ven v jeho směru.

Tip: Správné pěstování levandule – Sadba, stříhání, řízkování

Řez po výsadbě

Ponecháme 3 až 4 hlavní větve, které jsou nejvíce rovnoměrně uspořádány kolem kmene. Všechny ostatní větve odstraníme. Hlavní větve zkrátíme o polovinu. Vzpřímené výhony odtáhneme od kmene.

Výchovný řez

Provádíme pravidelně v 2 až 5 roce. Výhony rostoucí vedle sebe stejným směrem odstraníme. Na každé hlavní větvi ponecháme 3 výhony směřující ven z koruny stromu. Pokud nejsou dostatečně vodorovné, odtáhněte je od kmene a zajistěte v této poloze. Vyřízněte výhony, které rostou dovnitř koruny, křížem nebo těsně vedle větve hlavní.

Opravný řez

Odstraníme staré, plodící větve visící směrem dolů. Odstraníme všechny suché a nemocné větve seřízneme je až po zdravé dřevo.

Letní řez

Višně prořezáváme až po sklizni. Jabloně ošetříme od vlků, které odstraníme. V červnu u mladých stromků a nově vysazených stromků letním řezem podporujeme tvorbu bujení květních pupenů a zvyšujeme plodnost.

Hlavní řez

Provádíme na konci zimy u všech stromů, stromy ještě nevyhnaly mízu a tvar koruny je zřetelný i bez listí.

Zmlazovací řez

Provádíme u stromů, které mají menší přírůstky a malou plodnost. Zkracujeme hlavní větve o 50 až 100 cm, tedy dvouleté až tříleté dřevo.

Třešeň

Má korunu ve tvaru pyramidy, roste velmi bujně a je nutné dbát na větší vzdálenosti mezi hlavními větvemi. Hlavní větev neseřezávejte, nebo vyraší nežádoucí výhony snižující úrodu.

Višeň

Má trychtýřovitou korunu složenou z několika hlavních větví a její svislé větve zkracujeme každoročně.

Jabloň

Korunu prořezáváme do tvaru pyramidy. Ovoce nesou dvouleté větve, proto odstraníme výhony staré 3 roky, rostoucí směrem dolů nebo přímo nahoru. Pokud je na konci větve listový pupen, můžeme provádět řez, pokud jen malé lístky, není ještě růst ukončen a s řezem je třeba ještě počkat.

Hrušeň

Má korunu ve tvaru pyramidy. Ovoce nesou krátké, víceleté výhony. Má tendence tvořit vysokou korunu, zkracujeme proto hlavní větev. Řez vedeme nad pupeny směrem ven od kmene.

Meruňka

Má korunu ve tvaru pyramidy nebo trychtýře, při řezu zkracujeme hlavní větve o 1/3 a postranní výhony odstraníme. Po sklizni odřízneme výhony rostoucí dovnitř koruny.

Broskvoň

Má konický tvar koruny. Ponecháme větve s kulatými poupaty, protože ovoce nese na rok starých výhonech. Snese i radikální řez. Větve s podlouhlými a zašpičatělými pupeny zkrátíme o 2/3 každoročně, nejlépe na konci srpna po sklizni. Dlouhé kosterní větve zakrátíme na 1/2 a boční výhony zkrátíme na 2 očka.

Slivoň neboli švestka

Výchovný uděláme řez při výsadbě a dál udržujeme plodný vzhled koruny. Vyžaduje důkladnou prořezávku pro optimální plodnost.

Mirabelka a ryngle

Má trychtýřovitou korunu. Odstraňujeme holé a bujně rostoucí větve. Zmlazovací řez neprovádíme.

Mandloň

Po výsadbě seřízneme všechny větve nakrátko pro bohatost květů. Zmlazovací řez neprovádíme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.