Začíná zima a vy s obavou sledujete narůstající náklady na vytápění a přemýšlíte, jak ušetřit a zároveň nemrznout? Pak by Vás možná mohla zaujmout rekuperace tepla , která se snaží zamezit plýtváním tepla při větrání jeho opětovným využitím.
Kde vznikají největší náklady na topení?
Pro porozumění, proč je rekuperace vzduchu tak užitečná, je dobré se nejprve zamyslet nad tím, proč bývají náklady na topení tak vysoké. Největší tepelné ztráty v objektu vždy vznikají větráním, jelikož se při něm dovnitř dostane studený vzduch a je poté opět nutné vynaložit energii k jeho ohřátí, což má právě za následek vysoké náklady na vytápění budovy.
Jenže větrat je potřeba. Nikdo z nás nechce sedět ve vydýchaném vzduchu, případě vzduchu, který je vysušený díky samotnému topení. Obzvláště v druhém případě tak vzniká paradox, jelikož pravidelné větrání je náročné pro ohřev vzduchu, ale samotné vytápění vzduch vysouší.
Jak tomu pomůže rekuperace?
Rekuperace je způsob větrání, které Vám pomůže zajistit přívod čerstvého vzduchu do místnosti, který je již předehřátý. Větrací jednotka s rekuperací využívá teplo, které obsahuje vzduch odcházející z místnosti a toto teplo předá příchozímu čerstvému vzduchu. Vzduch se tak ohřeje na teplotu jen mírně se lišící od vnitřní teploty. Na jeho ohřátí už proto není třeba vynaložit tolik energie.
V závislosti na budově a typu vytápění může správně nadimenzovaná rekuperace vzduchu omezit tepelné ztráty budovy o až o 60 %, čímž výrazně pomůže snížit výdaje na vytápění.
Další výhody větrání s rekuperací
Tepelná úspora ovšem není jedinou výhodou, proč uvažovat o rekuperaci. Tím, že samotné větrání probíhá pomocí vzduchotechniky si můžete užít čerstvý vzduch bez nutnosti otevřít okno, což je skvělé například pokud je venku hluk, prach nebo smog. Navíc je vzduch do místnosti přiváděn skrz filtry, které odfiltrují nečistoty, zápach, pyl a jiné alergeny. Máte tak jistotu, že vy i vaše rodina dýchá kvalitní čistý vzduch.
Rekuperace není jen pro novostavby
Jedním z častým mýtů o rekuperaci vzduchu je to, že je třeba s ní počítat už při stavbě budovy a navrhnout její rozvody, a je proto vhodná jen pro novostavby. To ovšem není pravda. Způsobů, jak zajistit rekuperaci objektu je několik a některé z nich si umí poradit i bez nutnosti rozvodů zabudovaných do zdi.
Centrální rekuperace může řešit rozvody i bez totální rekonstrukce
Centrální rekuperace nabízí to, co si pod pojmem vzduchotechnika představíme. Tedy rekuperační jednotku, která pomocí rozvodů koriguje přísun vzduchu do všech místností. Ačkoliv je nutné vzduch do místnosti nějak dostat, je více způsobů, jak zajistit rozvody do ostatních místností. Rozvody lze vést při stropu a dají se tak jednoduše schovat pomocí sníženého stropu nebo lišty.
Decentrální rekuperace se rozvodům zcela vyhýbá
Pokud možnost sníženého stropu není pro vás, pak je zde možnost využít decentrální rekuperaci. Při ní je každá místnost vybavena svou vlastní rekuperační jednotkou, která je zabudovaná do vnější zdi objektu. Tento způsob je ideální například pokud chcete rekuperaci jen v několika specifických místnostech jako obývací pokoj, dětský pokoj a ložnice, ale ve zbytku ji nepotřebujete.
Rekuperace od Štorc
Zaujala-li vás rekuperace a rádi byste o ní zjistili více, pak vám doporučujeme kontaktovat firmu ŠTORC TZB s.r.o. Jedná se o jednu z předních firem na českém trhu, které se zabývají otázkou rekuperace budov. Spolupracují s holandskou firmou Brink, která patří mezi světovou jedničku na poli rekuperace. Rádi Vám tak pomohou naplánovat rekuperaci, která bude ideální do vaší budovy či bytu.