Peří je přírodní materiál, proto vyžaduje mnohem šetrnější zacházení než umělé vlákno. I péřový polštář můžete klidně vyprat v pračce a také sušit v sušičce. Jak ale šetrně vyprat péřový polštář, aby neztratil své vlastnosti a dlouho vydržel jako nový? Máme pro vás jednoduchý návod na praní péřových polštářů krok za krokem.
Pokud jste si pořídili kvalitní péřové polštáře a chcete, aby vám dlouho vydržely jako nové, dbejte na jejich šetrné praní, sušení i údržbu. Nemusíte je hned nosit do čistírny, ani používat jakékoliv speciální a složité způsoby čištění. Poradíme vám jak jednoduše a šetrně vyprat péřové polštáře v pračce a případně je sušit i v sušičce. Díky načechraným polštářům se dobře vyspíte. Poradíme vám také jak ustlat postel.
Výhody polštářů plněných husím peřím
Péřové polštáře plněné kvalitním husím peřím obsahují 100% přírodní materiál, který má skvělé izolační vlastnosti. Udrží až 4x lépe teplotu než klasická syntetická vlákna a současně 2x lépe, než oblíbené přikrývky z ovčí vlny. Určitě přitom platí, že výplň je tím více kvalitnější, čím větší má podíl prachového peří.
Pokud se rozhodnete odnést péřový polštář do čistírny, která se na toto čištění specializuje, nevýhodou může být vyšší cena, která se může pohybovat i přes 500 Kč za kus. Cena se navíc většinou odvíjí od gramáže výplně a míry znečištění.
Jak vyprat polštář plněný husím peřím
Při praní péřového polštáře v pračce dodržujte postup jak vyprat péřový polštář doma. Na vyprání péřového polštáře budete potřebovat pračku s kapacitou alespoň 7 kg a více. K tomu doporučujeme použít speciální přípravky na praní peří. Využít můžete i sušičku na prádlo, do které doporučujeme použít míčky do sušičky. Ujistěte se také, že víte jak prát ložní prádlo, aby vám dlouho vydrželo jako nové.
Než vložíte péřový polštář do pračky
Před praním zkontrolujte všechny švy na polštáři, zda se nepářou a pevně drží. Pokud objevíte nepevný šev nebo dírku, nejprve ji zašijte. Pak použijte speciální přípravek na praní peří, aby peří neztratilo svou elasticitu a své vlastnosti. Při praní nepoužívejte aviváž, aby peří neztratilo své přirozené vlastnosti, peří by se s aviváží mohlo poškodit. Péřové polštáře perte na nejúspornější režim a šetrný program při maximální teplotě 40 °C. Ždímání nastavte na maximální otáčky.
Sušení péřového polštáře
Aby se vám dobře spalo, polštáře vydržely dlouho jako nové a vaše venkovské bydlení neztratilo svůj šmrnc, po vyprání péřový polštář vložte do sušičky a přidejte 2 až 3 míčky do sušičky, které budou polštář během sušení v sušičce načechrávat. Můžete použít i klasické tenisové míčky, které nejprve vložíte do své ponožky.
Pokud nemáte sušičku, péřový polštář určitě nesušte na slunci. Peří by se mohlo přesušit a začít praskat. Obsažený tuk v peří by mohl žluknout a polštáře nevábně zapáchat. Navíc by střední část peří mohla zůstat vlhká a peří, které by nebylo dostatečně načechrané, by mohlo začít i plesnivět.