Cestu ve svahu řeší hlavně majitelé chat a rodinných domků. Pro zpevnění příjezdové cesty je možné využít více variant. Pojďme se podívat, jak na to.
Příprava podkladu
- Zaměření a vyznačení cesty
- Odebrání svrchní 20 až 30 cm vrstvy zeminy
- Vyrovnání podkladu v mírném sklonu pro drenáž
- Zhutnění povrchu
- V případě potřeby vytvoření drenáže pro odvodnění
- Vybetonování okrajů a založení obrubníků
- Výplň nosným materiálem, nejčastěji makadam – kamenné odštěpky z lomu
- Vyrovnávací vrstva ze štěrku
- Pokládka povrchové vrstvy
Pokud milujete rady pro kutily, na dno a mezi jednotlivé vrstvy pokládejte geotextilie a síťoviny, které zajišťují správné oddělení vrstev a omezují prorůstání trávy.
Zatravňovací dlaždice
Zatravňovací dlaždice neboli vegetační dlažba se hodí pro zpevněné plochy, příjezdové a pojezdové cesty i parkovací stání. Betonové tvárnice či dlaždice nyní často nahrazují plastové, často z recyklovaného plastu v různé tloušťce stěn.
· Tenkostěnná plastová zatravňovací dlažba
Tenkostěnné plastové dlaždice se hodí zejména pro pochozí plochy. Pro pojezdové plochy jsou méně vhodné. Jejich výhodou je vysoký podíl vegetace, protože dlaždice po zatravnění a vzrůstu trávy nakonec nejsou vůbec vidět.
· Silnostěnná plastová zatravňovací dlažba
Zatravňovací silnostěnné tvárnice snesou zátěž automobilu, hodí se podgaráž nebo přístřešek na auto. Vhodné na dočasné provizorní cesty pokládané přímo na povrch a zpevnění příjezdové cesty ve svahu. Pro pěší může trochu klouzat, ale dlažba nenasákne vlhkost, díky čemuž vegetace nevysychá jako u tvárnic z betonu.
· Betonová zatravňovací dlažba
Betonové zatravňovací tvárnice nekloužou, jsou levnější a nepůsobí uměle. Jsou však více vidět než plast, nasákají vodou a vegetace může vysychat. Volte betonové dlaždice s povrchovou úpravou pro omezení nasákavosti.
Štěrk jen do mírného svahu
Štěrk se vyrábí v různých stupních hrubosti kamenů, což ovlivňuje vzhled i mechanické vlastnosti. Aby se ve štěrkové cestě netvořily koleje, dodržte technologický postup úpravy podkladu a cestu ohraničte obrubníky, jinak se bude štěrk roznášet a podloží při deštích propadat. V prudším svahu se štěrk shrnuje.
Beton na cestu
Betonové cesty se realizují litím nebo pokládkou betonových desek. Beton musí mít hrubý povrch, zvláště u svažité cesty, jinak klouže. Betonová plocha je na zcela rovná. Betonové dlaždice se navíc dají rozebrat a přemístit jinam.
Zámková dlažba
Zámková dlažba je elegantní a trvanlivé zpevnění ploch. Hodí se na cestičky, kratší příjezdové cesty i parkovací místa. Pro dlouhé cesty se prodraží. Pro pojezdové cesty se hodí dlaždice tloušťky nejméně 8 cm. Pro dlouholetou životnost je důležitá správná příprava podloží a podkladových vrstev.
Dlažební kostky
Nejčastěji žulová dlažba je dražší a náročná na kvalitní pokládku. Snese však vysoké zatěžování a má nejdelší životnost. Cesty lze dobře opravit. Zahrada ve svahu s cestou z dlažebních kostek získá originalitu a luxusní vzhled.