Rajčata u nás patří mezi nejoblíbenější zeleninu respektive ovoce a hodně lidí si ji pěstuje na svých záhonech, ve skleníku, ale i na balkoně. Chuť doma vypěstovaných rajčat se nedá s těmi kupovanými v supermarketu vůbec srovnávat.
Co o rajčatech asi nevíte
Původní rostlina nenesla masité a šťavnaté plody. Před mnoha staletími na úpatí peruánských And rostly silně aromatické rostliny s drobnými plody ve velikosti rybízu spíše žluté barvy. Původní obyvatelé amerického kontinentu kromě konzumace plodů používali šťávu z divokých rajčat na zanícená místa na pokožce. Rajče do Evropy připlulo po objevení Ameriky společně s bramborou.
Ovoce nebo zelenina
Z pohledu botaniky jsou rajčata ovoce. I ve své domovině v Americe jsou plody vytrvalého keře ovocem. U nás se pěstuje rajče jako jednoletá rostlina. Kuchaři však rajčata používají jako plodovou zeleninu. V roce 1893 Nejvyšší soud Spojených států rozhodl, že jde o ovoce. Řešilo se clo, které se tehdy na rozdíl od zeleniny na ovoce neuvalovalo. Mezi ovoce rajče zařadil v roce 2011 i Evropský parlament.
Kdy vysazovat sazenice rajčat
Díky šlechtění jsou rostliny se žlutými, oranžovými, červenými i fialovými plody, které jsou malé i velké, kulaté, oválné, hruškovité i žebrovité. Vysazování sazenic rajčat na záhon může začít v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Předpěstování sazeniček se provádí od konce března. Na okenním parapetu však často vyrostou vytáhlé a slabé rostliny. Doporučujeme raději koupit silné sazenice.
Výběr správné odrůdy
Kromě výšky rostliny, barvy a velikosti plodů je při výběru osiva či sazenic třeba zvolit typ. Tyčková rajčata se vyvazují k opoře, tyčce či spirále. Během růstu vylamujte zálistky. Keříková rajčata jsou nižší, nevyvazují se a vylamují postranní výhony. Plody však mají menší. Vyberte silné, zdravé sazenice vysoké 20 až 25 cm, s pevným kořenovým balem, silným stonkem a hustými, tmavě zelenými listy.
Vhodné pomůcky pro výsadbu
- sazenice
- sázecí lopatka
- rukavice
- kompost nebo jiné organické hnojivo
- konev s vodou
Volba vhodného stanoviště
Rajčatům dopřejte co nejvíc slunečních paprsků a závětří. Vyžadují teplé, slunné a chráněné stanoviště, nejlépe u jižní nebo jihozápadní zdi, s výživnou půdou.
- Nevysazujte je po jiných lilkovitých rostlinách, jako jsou brambory, lilky, papriky a rajčata. Plodiny na jednotlivých záhonech každý rok pravidelně střídejte.
- Pěstujte je ve smíšených kulturách s cibulí, pórkem, fazolemi, kedlubnami, salátem, bazalkou, měsíčkem a aksamitníkem.
- Nekombinujte je s mrkví, hráškem, bramborami a řepou.
Výsadba sazenic rajčat
U tyčkových rajčat před zasazením rostlin zarazte do země opěrné kůly nebo spirálové opory v délce 1,5 m. Asi 1/3 opory zatlučte do země ve vzdálenosti 60 až 70 cm od sebe. Keříčková rajčata sázejte rovnou. Sazenicím namočte kořenový bal. Jámu obohaťte kompostem nebo organickým hnojivem. Rostliny nevkládejte do jamek kolmo, ale šikmo a zahrňte je o 10 cm hlouběji, než rostly v kontejnerech.
Proč sázet rajčata našikmo
Při pěstování rajčat ze zahrnutého stonku vyrostou další kořeny a bohatším kořenovým systémem přijme rostlina více vláhy a živin. Po zasazení rostliny dobře zalijte a záhon zamulčujte třeba posekanou trávou.
Péče o rostliny rajčat
Rajčata jsou náchylná na plísňové choroby. Nezalévejte rostliny na listy, ale přímo ke kořenům. Aby měly dostatek živin pro vytvoření šťavnatých plodů, 1x za 3 týdny přidejte do zálivky organické hnojivo. Tyčkovým rajčatům od května do července pravidelně vylamujte boční výhony, ke konci prázdnin jim uštípněte špičku hlavního vrcholového výhonu, aby se rostlina nevyčerpávala a plody dozrály.