Polovodičová relé jsou pomocníkem nejen v oblasti automatizace

Polovičová_relé

Základní funkci relé si můžete pamatovat již ze základní školy, kdy si jej většina lidí pokusila ve fyzice správně připojit do okruhu. Tehdy se používalo relé s elektromagneticky ovládanými kontakty. Polovodičové relé má pak za úkol řídit proudovou zátěž a od původního relé se liší nejen svou konstrukcí, ale i funkčností.

Co je vlastně polovodičové relé?

Jak již bylo výše zjednodušeně uvedeno, polovodičové relé je elektrotechnická součástka, která má za úkol řídit proudovou zátěž. Tento typ relé bývá označován i anglickou zkratkou SSR. Právě z této zkratky je zřejmé, že se jedná o pevnou nepohyblivou součást elektrického okruhu, protože skupina kontaktů je nahrazena elektronickým vypínačem.

Při pohledu na něj je možné říct, že polovodičové relé vypadá jako deska s elektronickými obvody. Součástí jsou výkonový spínač, izolační prvek a řídicí jednotka. Jedná se o součástku, která je od okruhu galvanicky oddělena optočlenem.

Díky této změně v konstrukci jsou současná polovodičová relé velmi trvanlivé a odolné součástky, jež odolají i silnějším otřesům nebo znečištění. Což výrazně rozšířilo možnost jejich použití a snížilo jejich rizikovost.

Uplatnění v dnešní době nachází polovodičové relé nejen v oblasti průmyslové automatizace, kde patří mezi stěžejní prvky, ale i telemetrii, metalurgii, chemickém průmyslu či farmakologii.

Jak polovodičové relé funguje?

Jak již bylo výše naznačeno polovodičové relé se od klasického relé výrazně liší i svou funkčností. Díky implementaci elektronického spínače, který je stacionární a nevytváří tak oblouk během přepínání, což je velmi praktické zejména v prašném prostředí. Navíc díky této konstrukci je potřeba mnohem méně elektrické energie, takže se jedná o ekonomickou a ekologickou volbu. Relé této konstrukce mají výkonnou zátěž řízenou mikroobvody.

Elektronický spínač, kterým je polovodičové relé vybaveno má téměř okamžitou reakci, která se udává v tisícinách sekundy. Kromě toho stacionární řešení přináší i mnohem delší životnost. I přes vyšší pořizovací náklady se tak jedná o velmi hospodárné řešení.

Na co si dát pozor?

I polovodičové relé má svoji slabost a tou je citlivost na zátěžový proud. Nesmíte tak opomenout ochranu pojistkovými vložkami případně rychlými speciálními stroji třídy B. Jinak hrozí celkové selhání této jinak velmi šikovné součástky.

Nabízíme mnohem více!

Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.