Pokud jdete do přírody, kdekoliv v trávě na vás mohou číhat klíšťata. Vybavte se repelentem, dlouhými rukávy i kalhotami. Klíšťata jsou nebezpečná a přenášejí nemoci jako je encefalitida nebo borelióza. Způsob, jak vytáhnete klíště, je důležitý. Zkuste vytáhnout klíště bez bolesti a bezpečně, ať se vyhnete onemocněním.
Jednejte rychle
Nejdůležitější je vytáhnout klíště co nejdříve. Pečlivě se každý večer prohlížejte, a pokud najdete zakousnuté klíště, okamžitě jej vytáhněte. Klíšťata mají nejraději teplá místa, hlavně v podpaží, pod koleny, v tříslech nebo třeba za ušima. Navlékněte si rukavice, i když klíště nemusí být nakažené. Raději to nepodceňujte a chraňte se. Nemačkejte klíště pinzetou, ani na něj nedávejte žádné krémy či oleje.
Jak vytáhnout klíště
Jinak klíště do vašeho těla vypustí infekci do rány. Použijte ale speciální přípravek, který zakoupíte v lékárně. Potřete klíště gelem Ixoderm k rychlému znehybnění a usmrcení. Postupujte podle návodu a klíště odstraňte pinzetou, štětinkou do uší nebo prsty v rukavicích. Nejlepší je speciální háček se zářezem na vytahování klíšťat, kterým ho podeberte. Může vám se stát, že v ráně zůstanou kusadla, která sice infekci nepřenáší, časem odpadnou sami, ale mohou se zanítit.
Použijte dezinfekci
Postižené místo musíte důkladně vyčistit pomocí desinfekce nebo čistého alkoholu. Pak pečlivě sledujte postižené místo po kousnutí. Pokud se kolem červeného flíčku objeví bílý kruh a červené kolo se zvětšuje, okamžitě jděte k lékaři, ať vám co nejdříve předepíše antibiotika.
Klíště zlikvidujte nebo nechte otestovat
Nikdy klíště nevyhazujte do koše a nezapalujte ho. V ohni může prasknout a infekce vystříkne ven. Můžete jej spláchnout nebo rozmáčknout v pytlíku. Můžete také vyndané klíště odnést k lékaři, který jej odešle do laboratoře a nechá otestovat. Vytažené klíště můžete otestovat i pomocí domácího testu, kde zjistíte, jestli bylo infikované boréliemi.