Bršlice kozí noha

Český název rostliny: Bršlice kozí noha

Latinský název rostliny: Aegopodium podagraria

Bršlice kozí noha je hojně známá jako peťour, husí packa, kerhák nebo kerhátek. V zahradách ji často považuje za plevel, jde ale o významnou bylinu. Vyskytuje se na většině území v naší republice. Má blahodárné schopnosti na naše tělo a dá se snadno a chutně zpracovat i v kuchyni. Oceníte ji zvláště brzy na jaře, kdy běžná zelenina ještě neroste. Květenství ve formě strukturovaného okolíku, terminální okolík i postranní okolíčky prvního řádu se skládají z oboupohlavních květů a okolíčky druhého řádu zase ze samčích květů.

Základní informace o bršlici:

Typtrvalka
Čeleďmiříkovité, Apiaceae
Původpůvodní i v ČR
Výška40 cm
Tvarnízký keřovitý
Tvarování / řezsnáší řez a dobře obráží
Doba kveteníod června do září
Květsložený okolík
Barva květubílá
Listdlouze vejčitý, pilovitý, vícečetný
Barva listuzelená
Ploddvojnažka s křídlem
Atraktivita sklizeň, list, rychle rostoucí, snadné pěstování
Využitívyužití v kuchyni, jako léčivá bylina, jako náhrada trávníku, existují i panašované formy
Trvanlivostvytrvalá
OstatníBršlice vytváří množství oddenků, proto je obtížné se jí zbavit.

Jak pěstovat bršlici

Náročnost na pěstování:  nenáročná
Teplota:vytrvalá, přezimuje
Vlhkost:půdu udržovat mírně vlhkou
Množení:semeny
Zemina:propustná, hlinitopísčitá, výživná, vlhčí
Škůdci:vysoce odolná, na choroby a škůdce netrpí
Světlo:polostín
Voda:vyžaduje pravidelnou střední zálivku, vlhčí půdy
Hnojení:nevyžaduje
Přesazování:na jaře s balem na záhon nebo do větší nádoby
Letnění:venkovní rostlina
Tip:Rychle se šíří vodou, větrem, osivem, přes nářadí, půdou, kompostem i chlévským hnojem, nažky klíčí po přezimování v půdě, intenzivně se rozmnožuje částmi žlutavě bílých až hnědých oddenků a raší až z podorničních vrstev.

Kdy a kde sázet

Rozmnožuje se semeny klíčícími po přezimování na jaře nebo z oddenků. Vysoce plevelné rostliny se těžko zbavuje. Doporučuje se proto pěstovat odděleně nebo v nádobách. Hnojení nevyžaduje. Časně na jaře vyrůstají listy z oddenků, tvoří se listové růžice a z nich přímé, duté, článkované, hranatě rýhované květní lodyhy, vysoké až 100 cm. Květenství tvoří složené okolíky, květy oboupohlavné i samčí.

Jak poznat bršlice kozí noha

V přízemní růžici jsou listy dlouze řapíkaté, nedělené či trojklanné. Střídavé lodyžní listy jsou ve spodní a střední části pochvatě řapíkaté až dvakrát trojčetné. Jednotlivé řapíčkaté lístky jsou trojčetné, dvou až trojlaločnaté a na obvodě pilovitě zubaté. Horní lodyžní listy jsou pochvatě přisedlé, méně dělené a horní listy jsou nedělené.

Jak sázet 

Sazenice vysazujme na záhony brzy z jara, v nižších polohách až v květnu po zmrzlých. Většinou je ale spíše těžší se rostliny zbavit, než ji rozmnožit a vysadit.

Jak o rostlinu pečovat      

Vytrvalý, výběžkatý, hlouběji kořenící plevelný, nenáročný druh. Na stanovišti po vysazení úporně setrvává díky bohatě větveným vodorovným i svislým oddenkům a kořenům v ornici a podorničních vrstvách. Vytváří rozsáhlá ohniska zaplevelení a těžce se jí zbavuje. Má ráda polostín a vlhkou půdu. Hnojení nevyžaduje.

Jak zastřihávat/prostřihávat

Sběr květu a listů je možný během celé vegetace. Při sběru dobře obráží. Dobře snáší řez při sběru pro konzumaci i použití jako bylina. Můžete ji i zaštipovat, stříhat i seřezávat a vždy vám obroste. Bršlice kozí noha je vhodná i k sušení.

Přesazování        

Stačí ji odrýt i s kořenovým balem a pravidelně zalévat. U rostlin pěstovaných v nádobách použijte vždy o něco větší květináč a doplňte čerstvou zeminu.

Pěstování rostliny na balkoně 

Bršlice kozí noha velmi dobře roste na zahradě, ale i v nádobách na balkonu i terase. Jde o velmi nenáročnou rostlinu, kterou si snadno vypěstujete.

Účinky rostliny/Zdravotní přínos  

Bršlice je léčivá bylina. Působí silně močopudně, vhodná na nemoci ledvin, uvolňuje křeče, obklad z ní se doporučuje při revmatismu a dně na nohy, na zanícené rány a hemoroidy. Syrové rozmačkané listy podporují hojení ran, vhodné pro přikládání se na bolavé klouby a štípance od komárů, které přestanou bolet, svědit a štípat. Při potírání pomáhá proti stárnutí. Vhodná na přípravu zákvasů na rostliny a jako krmivo pro hospodářská zvířata.

Na hormonální nerovnováhu

Bršlice pomáhá zvyšovat produkci testosteronu a hladinu estrogenu. Je vhodná u žen po menopauze. Harmonizuje potíže s menstruací. Obsahuje prenylflavonoidy působící jako fytoestrogeny. Harmonizuje hormonální rovnováhu.

Ovlivňuje zdraví kostí

Zlepšuje krevní oběh, normalizuje hladiny kortizolu a preventivě působí proti vzniku osteoporózy a ztrátě kostní hmoty. Pozitivně působí i na obnovu hustoty kostí.

Přírodní afrodiziakum

Normalizuje hladinu kortizolu a snižuje účinky stresu na tělo, duševní únavu, změnu nálad, snížení pohlavní frekvence i sexuální výkonnost. Díky normalizaci hladiny testosteronu a estrogenu dodává energii, nedobrovolnou ejakulaci i pocit suché vaginy. Jde o podpůrný prostředek při léčbě erektilních dysfunkcí. Zvyšuje hladinu testosteronu i oběh v krevních cévách v penisu, čímž pomáhá udržet erekci.

Zvyšuje sílu svalů

Podle výzkumů bršlice kozí noha může mít neurotrofní účinky. Neurotrofiny jsou typy proteinů, které efektivně pomáhají při vývoji, růstu a funkci neuronů. Tím zlepšujete sílu a vytrvalost svalů.

Jak ji užívat

V závislosti na pohlaví, váze i výšce postavy je doporučená dávka 180 až 900 mg denně u žen po menopauze. A kolem 900 až 1 500 mg denně pro muže. Podle studií vykazovaly mírné přínosy už dávky v rozmezí od 60 do 100 mg denně. Při dávkováním zvažte možnost konzultace se specializovaným odborníkem na bylinky.

Bršlice kozí noha čaj

Čaj z bršlice se připravuje z kořene, tedy z oddenku rostliny, ale i z listů. Můžete zvolit i listy a kořen v poměru 1:1. Mladé oddenky a listy nasekejte, lžíci zalijte vařící vodou, nechte odstát 15 minut a pijte vlažné po doušcích.

Bršlice kozí noha tinktura

Plnou hrst listů a oddenků dejte na 1 litr pálenky nebo vodky, nechte vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Užívejte na zesílení účinků čaje, jako obklad na pohmožděniny, přetažené svaly, otoky, artrózu a bolestivé svalstvo.

Mast z bršlice kozí nohy

Ingredience:

  • vepřové sádlo, bambucké máslo nebo olivový olej + včelí vosk
  • 4 hrsti bršlice oddenky i listy
  • 4 hrsti bezových květů

Nepovinné ingredience:

  • rozmarýn list i květ
  • kostival list i květ
  • středně pálivé chilli k prohřátí pokožky

Postup přípravy:

Vepřové sádlo, bambucké máslo či olej, zahřejeme ve vodní lázni na 50 °C. Přidáme nasekané rostliny a necháme odležet 5 dnů. Několikrát denně směs opět zahřejeme na 50 °C. Vždy promícháme dřevěnou vařečkou. Pokud jsme použili olej, přidáme do směsi na 100 ml oleje 50 g včelího vosku a pomalu rozpustíme. Léčivou mast nalijeme do nádob a uskladníme v lednici ve tmě. Pomáhá na bolesti nohou, otoky, svalové spasmy, únavu a bolesti svalů, artrózu i vyhřezlé ploténky.

Recepty/Využití

Mladé listy mají využití v kuchyni. Sypou se na chleba s máslem nebo pomazánkou, připravuje se z nich salát, zeleninová polévka, nádivky i pomazánky. Vhodná je bršlice kozí noha na špenát a další recepty. Bršlice chutí připomíná celer a trošku petržel, má lahodnou chuť a je příjemně aromatická. Její listy jsou skvělé i jako základ do smoothie. Dá se z ní dělat i pesto nebo ji nechat ji vykvasit.

Kde koupit semínka/rostlinu

Předpěstované sazenice i hotové rostliny zakoupíte v hobby marketech, zahradnictví, zahrádkářských potřebách či v květinářství. Semínka se dají koupit i online, ale samovolně vám rostlina vyklíčí druhý rok a rozmnoží se z oddenků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.