Pokud vám pračka špatně pere a line se z ní nepříjemným zápach, možná se v ní začaly šířit plísně a bakterie. V pračce se často usazuje aviváž, zbytky pracího prášku, mastnota a známý vodní kámen. Zhoršuje se tím kvalita praní a působí problémy s jejím bezproblémovým chodem. Všechny elektrické spotřebiče ve vaší domácnosti si čas od času zaslouží generální údržbu. Zvláště pokud jde o spotřebič, který má spoustu skrytých a těžko přístupných míst. Automatická pračka je věrným příkladem. Čištění pračky pomocí octa a sody pomůže zničit bakterie, dezinfikovat a zbavit pračku vodního kamene i nepříjemného zápachu. Zatuchlý odér se vám snadno přenese i na prádlo. Zápach z pračky nepřebije ani prací prášek a aviváž. Pračku je třeba čas od času pořádně vyčistit. Jak vyčistit pračku a odstranit z ní zápach?
Bakterie nesnáší vysoké teploty, ale dnes se pere prádlo na nižší teploty, jinak se srazí. Nízká teplota do 50 až 60 °C v kombinaci se zbytky špatně rozpuštěných pracích prostředků vytváří ideální prostředí pro plísně, které jsou příčinou oné zatuchlosti a zápachu.
Perte pravidelně prádlo i na vyšší teploty
Pokud kupujete kvalitní ložní prádlo a ručníky, můžete je vyprat na 60 °C. Snažte se alespoň několikrát do měsíce vyprat nějaké prádlo na vyšší teploty, nejlépe i na 90 °C. Pokud nemáte takové prádlo, nechte pračku prát jednou za měsíc naprázdno. Moderní pračky jsou vybaveny i speciálními čisticími programy a usazené nečistoty odstraňují horkou vodou nebo párou.
Pravidelně celou pračku důkladně čistěte
Jednou měsíčně vyčistěte celou pračku. Omyjte těsnění, dvířka i vnitřní prostor a odstraňte usazené nečistoty. Nikdy nezapomínejte ani na dávkovač a malou zásuvku vždy vytáhněte a vyčistěte ji, stejně jako prostor pod ní. Pravidelně čistěte i filtr pračky.
Kontrolujte stav hadic a přidejte sifon se zápachovým uzávěrem
Nepříjemné pachy se mnohdy šíří i z hadic na vypouštění odpadní vody. Jednou za čas proto zkontrolujte jejich stav. Za silným zápachem často stojí i špatně provedený a netěsnící starý sifon na pračku. Pořiďte si proto kvalitní sifon se zápachovým uzávěrem se suchou klapkou. Znečistěná odpadní voda přes něj proteče do odpadu bez pachové stopy díky kvalitnímu těsnění. Staré sifony klapku nemají a zápach z kanalizace se pak často šíří do vnitřního prostoru pračky.
Nezavírejte dvířka pračky a dávkovací šuplík
Nedejte prostor vlhkosti, bakteriím a plísním. Pokud budete pračku pravidelně po praní větrat, vyhnete se i zápachu. Po dokončení praní vždy ponechejte dvířka otevřená a povytáhněte také dávkovací šuplík na prací prášek a aviváž. Snížíte vlhkost uvnitř pračky a oblečení nebude zatuchlé.
Jak vyčistit pračku a zbavit ji zápachu?
Na čištění pračky si nejprve připravte ocet, nejlépe bílý bez přidaných barviv, postačí ale i klasický konzumní ocet. Můžete jej nahradit bělidlem, ale ocet je mnohem méně agresivní, sáček prací sody, starý zubní kartáček a utěrku z mikrovlákna. Nejprve pusťte pračku na prázdno. Do přihrádky na prací prášek dejte půl hrnku sody a do oddílu pro máchání dejte ocet. Pak nastavte pračku na nejvyšší teplotu, zvolte nejdelší cyklus a spusťte program. Přerušte program, ještě než prací cyklus přejde do fáze máchání a pak ponechte pračku v pohotovostním režimu a nevypouštějte vodu, nejlépe přes noc.
Zopakujte program s polovinou octa
Pak program znovu spusťte a nechte cyklus doběhnout. Pak opakujte praní naprázdno s polovinou octa, který dáte rovnou do praní a bez sody. Proces praní nepřerušujte. Vyjměte zásuvku na prací prostředky a opláchněte ji ve vaně pod sprchou. Nechte odplavit všechny usazeniny, které jdou odstranit, a zbylé očistěte zubním kartáčkem pomocí mechanického čištění pračky. Vyčistěte i otvor, kam se zásuvka umisťuje.
Vyčistěte těsnění a filtr
Těsnění kolem dvířek pračky je záchytné místo, kde se usazují nečistoty a vlasy. Zkontrolujte těsnění po obvodu, zbavte všech usazenin a nakonec jej vytřete vlhkou utěrkou. Na přední straně dole najdete panel skrývající filtr vypouštění. Otevřete jej, filtr zkontrolujte a vyčistěte. Často zde najdete poztrácené věci z kapes, a pokud máte potíže s fungováním pračky, jde o jedno z prvních míst, kam je třeba se podívat.
Omýt, naleštit a vytřít do sucha
Pak už jen zbývá jen vaši pračku umýt a otřít zvenčí. Klidně to udělejte octovou vodou se sodou. Zubním kartáčkem vyčistěte všechny spáry a drážky, okraje tlačítek a přepínačů. Nemáte-li snadný přístup ke stěnám pračky, zavřete vodu, pračku odpojte, dávejte pozor na vodu v přívodní hadici a pračku si odsuňte od stěny. Na zadní straně bývá mnoho nečistot a prachu. Pračku důkladně očistěte ze všech stran. Přitom zameťte a vytřete okolní podlahu.