Pokud se chystáte stavět opěrnou zídku a máte raději přírodní materiály než tvarovky a profesionální systémy s kolíky a zámky, můžete využít klasické materiály, jako jsou pražce či kameny. Betonové pražce vám vytvoří opravdu pevnou stavbu. Kameny jsou zase klasikou, která nikdy nezestárne. Je však třeba vždy myslet na to, že stabilitu zídky bude narušovat tlak vody za deštivých dnů a zemina samotná, která bude ve svahu na zídku působit.
Zídka pomocí pražců na kolíky
Velmi zajímavou variantou, která se několikrát již velmi dobře osvědčila v praxi, je stavba opěrné zídky z betonových pražců. Tyto pražce se pak staví na betonový základ na sucho a zajišťují se ocelové kolíky, které je drží pohromadě. Kolíky se vždy zatloukají do děr v pražcích. Pokud budeme stavět šikmou zídku, první kolík nařezaný z armovacích ocelových prutů nejprve zapustíme do betonového základu. Při tom vždy každý další pražec necháme opírat zase o kolíky v pražci pod ním. Výhodou stavby je vytvoření opravdu bytelné opěrné zdi, která zejména díky obloukovému výřezu v pražcích jednak propouští vodu a současně také umožňuje prorůstání vegetace. Nevýhodou je obtížná manipulace s těžkými pražci, 1 pražec váží asi 250 kg.
Tip: Co je nosná zeď a jak ji poznat?
Kamenné zídky
Kámen jako materiál prostě nikdy nezklame. Jde o velmi výrazný dekorativní prvek, který dokáže vytvořit v zahradě či na jakémkoliv pozemku v okolí vašeho domu. Opěrnou zídku z kamenů si dokážete vytvořit i sami. Je to sice o dost nákladnější a složitější než je třeba zeď z betonových tvarovek, odměnou vám ale bude neopakovatelná atmosféra tohoto nejstaršího přírodního materiálu. S postupem času totiž kámen dokonale splyne s okolní zelení. Pokud nemusíte tuto kamennou zídku stavět příliš vysoko a máte k dispozici kameny odpovídající velikosti, zvolte si klidně suchou stavbu.
Než začnete stavět
Určitě začněte výkopem rýhy, do které pak položíte kamenný základ. Stačí zhruba 10 cm do hloubky a šířka by pak měla odpovídat rozměru kamenů, které máme na stavbu zídka připraveny. V základu je vhodné nejprve vytvořit dostatečnou drenáž z kačírku nebo kamenné drti. Tato drenáž zabrání provlhnutí a poškození hned první vrstvy kamenů, která je u stavby zídky klíčová. Pro základovou vrstvu použijte největší a ploché kameny, aby byla vaše zídka dostatečně stabilní. Vždy velmi pečlivě upevněte kameny do hliněného a štěrkového lože.
Stavba kamenné zídky
Další řady kamenů dávejte pokaždé na tenkou vrstvu hlíny. Pokládejte vždy kameny tou plochou stranou dolů a horní, členitější vrstvu pak následně dorovnejte hlínou. Samotná tíha kamenů a dosypávání hlíny u zídky zajistí její dostatečnou stabilitu a kompaktnost. Můžete ji posílit drenáží umístěné v mezeře mezi stavbou a svahem. Soudržnost kamenů pak dostatečně posílí vysázení vegetace do spár, které jste vyplnili hlínou. Podobným způsobem vždy postupujte i v případě klasického zdění zídky z kamenů. Zdění má smysl v případě vyšší zdi, ale v tomto případě se nevyhnete zbudování betonového základu.