Zvolit správné světlo do místnosti není jen tak. Zaměřte se na design i správnou světelnost. Vhodně umístěná bodová světla oživí každou místnost. Přihlédněte i k množství přirozeného světla. Do každé místnosti je navíc vhodné jiné osvětlení.
Denní světlo má velký vliv na naše zdraví i psychiku. Často ale do uzavřených prostor slunce pronikne jen ve velmi omezeném množství. Proto je nutné pečlivě vybírat osvětlení interiérů, protože v něm většina z nás tráví podstatnou část dne. Je tedy důležité vybrat vhodná svítidla i zdroje světla u každého umělého osvětlení.
Rozlišujte tři základní druhy osvětlení
Obecné nebo hlavní osvětlení tvoří podkladové světlo a může vytvořit pozadí pro bodové osvětlení. Jeho účelem je rovnoměrně osvětlit celou místnost a zajistit tak dobrou viditelnost. Bodová svítidla, která se dají nasměrovat, osvětlí místa určená pro konkrétní činnosti. Ostré světlo však může způsobovat oslnění, proto je třeba jej správně umístit. Třetím typem je zdůrazňující osvětlení, které nasvítí a zvýrazní zajímavé detaily a dekorace.Osvětlení do obývacího a dětského pokoje
V obývacím pokoji trávíme hodně času, relaxujeme a potřebujeme se cítit uvolněně a bezpečně. Volte proto závěsná a nástěnná svítidla, která jsou regulovatelná a teplé světlo. K tomu použijte zdůrazňující a bodové osvětlení. V dětském pokoji doplňte lustr visící ve středu místnosti bodovými světly. Vhodně osvětlete pracovní plochu stolu. Nepoužívejte halogenová svítidla, která se více zahřívají, ale raději třeba LED zdroje.Osvětlení pracovny
V pracovně se potřebujeme hlavně soustředit. Více bychom zde měli využívat denního přirozeného světla. U psacího stolu je nejdůležitější vhodné bodové osvětlení pracovní plochy s vyšší barevnou teplotou. Proto zvolte neutrální až chladnější světlo, které bude mít pozitivní vliv na koncentraci a pocit svěžesti.
Vhodná světla do ložnice
Večer v ložnici potřebujeme relaxovat a zklidnit se. To nám zaručí zdroj teplého světla. Abyste kvůli zhasnutí nemuseli vstávat z postele, doplňte stropní světla bodovými. Na noční stolky můžete dát i lampičky. Ráno je naopak vhodná dávka stimulujícího chladnějšího světla, proto vhodně kombinujeme centrální lustr s bodovým osvětlením se studeným světlem umístěným poblíž vaší postele.
Dobře osvětlená kuchyň
Hlavní osvětlení nám slouží především při vstupu do kuchyně. Vhodná jsou závěsná či nástěnná svítidla, nebo více těles zapuštěných v podhledu. Kuchyňskou desku je vhodné nasvítit bodově, nebo využít lineární osvětlení. Při výběru světla zkuste docílit i věrného barevného podání. Vybírejte tak, aby bylo příjemné na oči. Nad stůl v jídelně se hodí výškově stavitelné svítidlo s regulací intenzity osvětlení.
Příjemně osvětlená koupelna
Ráno potřebujeme v koupelně osvětlit prostor pro pravidelnou ranní hygienu. Večer zde naopak chceme relaxovat. Rozhodně nám nestačí jen nástěnné světlo nebo světlo umístěné na stropě. Dbejte především na vhodné osvětlení zrcadla bodovými světly a věnujte také pozornost indexu barevného podání světla. Ráno nejlépe získáte novou dávku energie díky stimulujícímu, neutrálnímu až studenějšímu světlu.