Venkovní kuchyň má mnoho výhod. Originálním způsobem doplní zahradu, snadno se v ní griluje a vaří. Je skvělým místem pro denní i večerní posezení v jarních i letních měsících.
Stylová venkovní kuchyň se stále častěji stává součástí zahrad. Pokud zde máte vhodné osvětlení a elektrickou zásuvku, není problém si v ní zapnout notebook a pracovat venku na čerstvém vzduchu, což je v létě příjemnější než v kanceláři.
Umístěte ji podle slunce
Při návrhu venkovní kuchyně sledujte, jakým směrem se během dne pohybuje slunce. Stavba by neměla rušit sousedy ani spící děti v domě. Měla by vám poskytovat vytoužený stín v horkých dnech. Zastřešení vás ochrání i proti dešti. Může navazovat na dům nebo stát samostatně pod pergolou či pevnou střechou. Měla by být také v závětří. Sledujte proto, odkud nejčastěji fouká a kam půjde kouř.
Vybavení venkovní kuchyně
Zahradní kuchyni může tvořit pevný krb s pracovní deskou, grilem i udírnou. Propojení krbu s kuchyňskou linkou s odkládací plochou mohou doplnit 2 topeniště. Jedno klasické na pevná paliva a druhé na plyn s lávovými kameny. Venkovní krb s polohovacím vyjímatelným roštem či vkládacím grilem by měl mít topeniště ve výšce pracovní desky. Dá se doplnit i integrovaným nebo vkládacím motorem pro rožnění.
Co musí mít zahradní kuchyně
Zahradní kuchyně vám může dokonale sloužit stejně jako ta interiérová. Dejte si do ní dostatečné množství zásuvek, do kterých se dají zapojit spotřebiče, jako je mixér, rychlovarná konvice či elektrický vařič. Vybavte si ji i přívodem vody se dřezem a odpadem. Můžete si ji však doplnit i myčkou nádobí a elektrickou troubou.
Jak je to s povolením stavby
Zahradní stavby do plochy 16 m2 podléhají ohlášení stavby, pro větší stavby je nutností i stavební povolení. Na půdorysu 4×4 metry si postavíte prostornou venkovní kuchyň i s pěkným posezením. Budete mít dostatek místa i na vaření.
Dřevěná, zděná nebo kamenná
Při výběru materiály berte ohled na povětrnostní podmínky. Nezapomeňte na konstrukci základového pasu. Cihla je nejdostupnějším materiálem. Zajímavou alternativou je kámen. Pěkná je i kombinace kamene, cihly a dřeva, které lze nechat porůst popínavými rostlinami. Pro dřevěné prvky můžete zvolit i odolné exotické druhy, které vám usnadní údržbu.
U domácích dřevin, jako je smrk nebo borovice, počítejte s pravidelnou údržbou. Na podlahu volte snadno omyvatelný povrch, jako je keramická nebo kamenná spárovaná dlažba. Mohou to být i 2x pálené cihly z bouračky. Jsou tvrdé, s minimální nasákavostí a po penetraci je neponičí mráz.