Jak vyrovnat podlahu

Rovná podlaha je základ pro kvalitní položení podlahové krytiny. Progresivní stavební hmoty vám pomohou problém snadno vyřešit. Samonivelační stěrky a potěry tříděné podle předpokládaného provozního zatížení a způsobu užívání podlahy vám ulehčí práci. Technologickým vrcholem jsou samonivelační polymercementové stěrky. Výhodou je rychlá aplikace ručním nebo strojním litím, což je možné ve více vrstvách s tloušťkou až 20 mm vždy v jedné vrstvě. Hodí se i ven, do vlhka a průmyslového prostředí.

Polymercementové stěrky

Podlahy je možné brzy zatížit, jsou pochůzné po 6 až 8 hodinách. Překvapí vás vysoká přídržnost k podkladu, rovinatost a mechanická odolnost povrchu. Hygienická nezávadnost vyhovuje normě EMICODE 1. Stěrky k vyrovnání starých i nových podkladů mohou tvořit i konečnou nášlapnou vrstvu či podklad pod dlažby, plovoucí podlahy, koberce, PVC, ale i syntetické lité nebo stěrkové finální povlaky a nátěry ve formě epoxidů, polyuretanů či akrylátů. Rychle opraví lokálně i celoplošně betonové a keramické podlahy s výtluky, otěrem i prasklinami a používají se i na zalévání topných kabelů a rohoží elektrického podlahového topení.

Tip: Jak se zbavit vlhkosti a plísně v bytě či domě?

Příprava podkladu

Nejprve je nutné komplexní posouzení podkladu z hlediska plošné dispozice, pevnosti, rovinatosti, čistoty, savosti, charakteru a také průběhu dilatací. Podklad vždy musí být suchý, soudržný, bez prachu a mastnoty. Hrubší nečistoty odstraňte přebroušením a vysátím, to co vsáklo do povrchu zase otryskáním nebo ofrézováním. Zkuste třeba vyrovnat podlahu samonivelační stěrkou NIVELA EASY nebo progresivní stavební hmotu pod značkou CEMIX od společnosti Lasselsberger.

Penetrace podkladu

Očištěný podklad podle savosti podkladu opatřete Penetračním nátěrem pod podlahové stěrky a v případě nenasákavého povrchu pak speciálním spojovacím můstkem. Obojí snižuje savost podkladu, zpevňuje jej a snižuje riziko špatného spojení stěrky s podkladem. Penetrace u samonivelačních hmot zlepšuje rozlivové vlastnosti a zvyšuje přídržnost. Penetrace se musí nanášet rovnoměrně přímým nátěrem štětcem nebo válečkem. Následný nátěr se aplikuje vždy až po zaschnutí předchozího což je asi 60 až 120 minut. Koncentrované nátěry zasychají asi 12 hodin. U správně napenetrovaného podkladu pak na povrchu vznikne povlak, který je matně sklovitý.

Strojně nebo ručně

Rozhodněte se na základě dispozice podkladu, podle tloušťky potřebné vrstvy i podle teplotních podmínek při práci s ohledem na dobu zpracovatelnosti dané stěrky. V běžných podmínkách má stěrka rozlivné a samonivelační vlastnosti po dobu 20 minut. Pak dochází k nespojení jednotlivých vrstev, špatné rovinatosti a nespojení s podkladem. Ručně provádíme plochy do 100 m2, strojně větší plochy. Při ruční aplikaci je třeba pracovat rychle alespoň se třemi pracovníky. U strojní aplikace je dobré ohraničit plochu vymezovací bariérou. Aplikace se provádí ve dvou krocích. Po nalití a zatuhnutí jednoho pruhu se odstraní vymezovací bariera a udělá se druhá část. Samonivelační polymercementové stěrky nevyžadují provádění dilatací.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.