Příchod nového domácího mazlíčka je velkou radostí. Po zabydlení vás s ním určitě čeká spousta vtipných zážitků a nezapomenutelných momentů. Jak se ale správně připravit na jeho příchod?
Náročné začátky
Přinést domů nového zvířecího člena rodiny je velký závazek. Mnozí majitelé jsou často zklamáni, že s novým zvířátkem je méně zábavy a více starostí, než čekali. Ať už je to zajíc, kočka nebo pes, je třeba, abyste se na jeho příchod pořádně připravili. Nezapomeňte si pořídit základní výbavu, zajímat se, jak se to vaše vysněné zvířátko vychovává, a hlavně se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti.
Zvykněte si na nepořádek a zničené věci
Pokud váš domácí mazlíček bude trávit většinu času uvnitř a jde o psa nebo kočku, s největší pravděpodobností budou jeho chlupy všude. Neustálý nepořádek se tedy stane vaším každodenním společníkem.
V případě psa počítejte také s tím, že bude chvíli trvat, než se naučí základní povely a osvojí hygienické návyky. Proto se určitě nevyhnete menším nehodám, rozkousaným botám či zničenému nábytku. Větší a závažnější škody vám může pokrýt pojištění nemovitosti a domácnosti, které společně s připojištěním – pojištění odpovědnosti – hradí také škody způsobené domácími mazlíčky.
Přizpůsobte zvířátku váš domov
Chcete-li, aby se u vás nový člen rychleji zabydlel, přizpůsobte mu vaši domácnost. Dopřejte mu dostatek hraček a prostoru pro dovádění či lenošení. Menším zvířátkům, jako jsou křečci, morčata, rybičky, želva, hadi a další, vyberte tu nejlepší klec, respektive akvárium s veškerým vybavením.
Psíkovi dopřeje pravidelný čerstvý vzduch a pohyb v přírodě. Kočce kupte nějaké pěkné škrabadlo. Nenechávejte otevřená okna, dveře nebo balkon. Mazlíček by se mohl snadno zranit nebo dokonce utéct. Pamatujte, že bydlení se zvířátkem může být ze začátku pořádně náročné, ale jeho přítomnost vám obohatí život.
Zdroj: Pexels.com
Základní výbava zvířátka
Ještě předtím, než si domů donesete nového člena domácnosti, připravte mu jeho vlastní koutek. Chybět by vám neměl pelíšek, hračky, obojek, vodítko, vlastní miska na vodu a krmení. Místo s pelíškem, kde bude odpočívat, vybírejte rozvážně.
Při výběru myslete na to, že nový člen potřebuje dostatek kontaktu s člověkem, ale zároveň i prostor pro nerušený odpočinek. Právě proto by se nemělo místo na spaní nacházet v části domu, kde neustále někdo je. Místo by také mělo být chráněno před průvanem, chladem, přímým sluncem a vysokou teplotou.
Jasně stanovená výchova
Správná výchova dokáže zázraky, především v případě psa. Můžete si vybrat, jestli ho budete trénovat doma na vlastní pěst nebo na cvičišti. Záleží na vašich finančních a časových možnostech, ale výchova je potřebná.
Na začátku si stanovte hranice a od začátku ho učte, co může a co ne. Pravidelný trénink a pozornost je to, co dokáže z vašeho zlobivého mazlíčka vychovat spolehlivého čtyřnohého parťáka na celý život.