Vysoké teploty nám v létě komplikují život, je třeba vědět jak ochladit byt či dům a navodit optimální tepelnou pohodu. Pijte malé doušky soustavně neslazené minerální vody a čaj, vynechte sladké nápoje a kávu. Zkuste studený obklad zátylku nebo čela a oděv z lehké vzdušné látky na celé tělo.
Klimatizace a ventilátory
Ochladit byt či dům přehřátý letním sluncem můžeme pomocí klimatizace a podle výkonu a typu použít pro velké i malé prostory. Přístroje pracující na principu tepelného čerpadla mají vysokou účinnost. Spotřebovaná energie ale stále není zanedbatelná. Instalace je vzhledem k ceně a finanční náročnosti určitým luxusem. Ventilátory mohou být stolní, podlahové nebo stropní, které jsou nejefektivnější a dokážou díky své velikosti ochladit vzduch v celé místnosti.
Tip: Kotlíkové dotace – jak bude vypadat druhá vlna?
Nepouštějte teplo dovnitř
Základem je tepelná izolace vnějšího pláště a střechy budovy. Ta brání úniku tepla a jeho prostupu dovnitř. Nejméně tepelné energie přitáhne a pohltí světlá střešní krytina s reflexním povrchem. Stejným způsobem pomohou termoizolační nátěry na fasádě. Je třeba ošetřit okna a velké skleněné plochy. Těmi má procházet viditelná složka záření, tepelné záření mají odrážet a UV záření odrážet nebo pohltit. To dokážou nízkoemisivní skla nesoucí ochranu proti slunci i tepelně-izolační vlastnosti, současně propouštějící dostatek světla do interiéru. Některá dvojskla v podobě Heat Mirror mohou být vybavena průhlednou fólií s nízkoemisivní vrstvou napnutou uprostřed skel. Podobně, i když s menší účinností fungují fólie dodatečně nalepené na sklo.
Způsoby chlazení
Vytvořte stín. Pomůže vzrostlá zeleň, která zabrání dopadu tepelného záření na budovu. Rolety a venkovní žaluzie navíc chrání před slunečními paprsky a odrazí část tepla. Pomůže i větrání, ale jen v noci, kdy je chladný vzduch. Efekt je využitý i u sádrokartonových desek s voskovými mikrokapslemi, kde vosk v chladu ztuhne a ve dne při tání ve vyšší teplotě odebírá z místnosti teplo zpět. Podobně fungují i zásobníky se solnými hydráty instalované do stropních podhledů. Systém nuceného větrání s rekuperací tepla pomocí strojního chlazení, nebo varianta zemního trubkového výměníku v podobě chlazení podzemní vodou. Adiabatické chlazení přemění citelné teplo na latentní při vypařování vody. Pomůže i mokré prostěradlo. Účinnost klesá s růstem vlhkosti a poklesem teploty vzduchu. Speciální přístroje vybavené solárním kolektorem pracují dlouhodobě.